Yüz gençleştirme nedir?
Yüz gençleştirme nedir?

Yaşlanma ya da herhangi bir sebepten dolayı yüz bölümünde oluşan kırışıklık ya da deformasyonları ortadan kaldırmak için geliştirilen yüz gençleştirme uygulamaları, estetik ameliyatlar gibi oldukça sık olarak tercih ediliyor. Yüz gençleştirme işlemleri daha çok ameliyatsız botoks ve PRP yöntemleri ile gerçekleştirilir. Diğer yüz gençleştirme yöntemleri ise; mezoterapi, örümcek ağı estetiği ve yüz dolgusu olarak kabul edilir.

BOTOKS
Estetik olmak isteyen ama ameliyat olmak istemeyen kişilerin tercihi olan botoks, alın ve göz çevresinde oluşan kırışıklıkları önlemek için uygulanır. Yaklaşık 2 dakikalık bir işlemle tamamlanan Botoks uygulaması, uzman doktorlar tarafından yapılmadığı zaman ciddi şekil bozukluklarına neden olabilir. Bu sebeple botoks işlemini yapacak doktorun iyi seçilmesi ve muayene sürecinin en sağlıklı şekilde geçirilmesi gerekir. Botoks işleminde kullanılan ilaçlar, hemen etkisini gösterir ve kişi daha genç bir yüz görünümüne sahip olur. Fakat bu ilaçlar 6 ay sonra etkisini yitirir ve yüz eski haline yavaş yavaş dönmeye başlar. Bu aşamada botoks uygulaması kişinin isteğine göre yenilenebilir.

MEZOTERAPİ
Yüz mezoterapisi; cilt sarkması, cilt kırışıklığı ve cildi yenilemek için kullanılan ve oldukça etkili olan doğal bir yüz gençleştirici yöntemidir. Mezoterapi yönteminde ilaçlar kişinin gençleştirmek istediği bölgeye küçük ölçeklerle aktarılır. İlaçların az miktarda verilmesi yan etki riskini de ortadan kaldırır. Cildi yenilemek için kullanılan hyaluronik asit, antioksidanlar, mineraller, vitaminler ve amino asitler cildin uyarılmasını ve nemlenmesini arttırır ve cildin daha genç bir görünüme sahip olmasını sağlar.

PRP YÖNTEMİ
PlateletRichPlasma‘nın kısaltılmışı olarak bilinen PRP yöntemi, kişinin sağlıklı yerinden alınacak 10 cc’lik kanın deformasyon uğrayan yere bileşenlerine ayrıldıktan sonra enjekte edilmesi işlemi olarak açıklanabilir.
Platetler, vücutta oluşacak yara ya da yaşlanma gibi sebeplerden oluşan deformasyonlar sonrasında vücuttan hızla ayrılan hücrelerdir. Bu hücrelerin yenilenmesi için uygulanan PRP yöntemi, ameliyatsız olarak kişinin gençleşmesi için uygulanır.
Estetik kaygılarla yapılan PRP işlemi; yüz ve boyun bölgelerinden farklı olarak dekolte bölgesi, eller, bacak içleri ve kollar bölgesinde de rahatlıkla uygulanabilir. PRP uygulaması hazırlık bölümlerinin tamamlanması sonrasına 15-20 dakikalık işlemle sonlanır. Kişi uygulama sonrasında hemen sosyal hayatına dönebilir.

ÖRÜMCEK AĞI
Yüz gençleştirme yöntemlerinden olan örümcek ağı estetiği, doğal görünümlü sonuçlar veren yüz germe yöntemidir. Sarkan yanak ve çene bölgesi tedavisinde kullanılan PDO ameliyat iplikleri eski görünümünü kaybetmiş yüzeyleri tekrar eski elastik yapısına kavuşturur. Kazanılan yeni görünüm ortalama 2 yıla kadar korunmaktadır.


İstanbul Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!