Silikonlu Göğüs İmplantları ve Emzirme

Silikonlu Göğüs İmplantları ve Emzirme

Günümüzde göğüsleri büyütme amacıyla göğüslere silikon implantların yerleştirilmesi gün geçtikçe daha fazla kadın taraftar bulmaya başlamıştır. Göğüslere silikon yerleştirilip büyütüldükten sonra bazı kadınlarda meme uçları normale göre daha az veya daha fazla hassasiyet kazanabilir. Doğumu takiben göğüslerde süt üretimi ile beraber göğüsler daha da büyüyüp hassaslaşabilir. Bu durum ağrı, ateş ve terleme ile karekterize mastit olgularına daha iyi bir zemin hazırlar.

Çoğu kadın silikonlu göğüslerle emzirme şansını yitirmezken, ameliyat-kesi şekli bu konuda büyük önem arz etmektedir. Meme katlantısının altından veya koltuk altına doğru yapılan kesilerde genelde problem yaşanmazken ,aereola çevresine yapılan daha estetik görünümlü gülen ağız şeklindeki kesilerde emzirme ile ilgili problemler yaşanabilinir.

Emzirmeye başlamadan süt miktarının nasıl etkileneceğine dair bir görüş bildirmek oldukça zordur. Bebeğin kilo alması takip edilerek sütün yeterli gelip gelmediği, mamaya ihtiyaç olup olmadığı kararlaştırılır.

Silicon suda erimeyen ve molekül ağırlığı fazla olduğu için anne sütüne geçme ihtimali son derece düşük bir üründür. Ayrıca günlük hayatımızda kullandığımız kozmetikler, biberonlar ve emziklerde belirli bir düzeyde silikon içermektedir. Bu yüzden emzirmenin tartışılmayacak faydaları göz önünde bulundurulduğunda, anne sütüyle bebeğe geçme ihtimali son derece düşük olan bu ürün karşısında emzirme her zaman öncelikli olmalıdır.

Birçok çalışmada emzirmenin bebeklerde mortalite ve morbiditeyi azaltmada ciddi bir koruyucu etkiye sahip olduğu ortaya konmuştur .Bu yüzden silikon implantları olan anneler emzirme konusunda mutlaka detaylı bilgilendirilmeli, desteklenmeli ve cesaretlendirimelidir ..


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!