Disparoni, cinsel ilişki sırasında vajina girişinde veya kasık bölgesinde ağrı, acı, yanma, batma gibi hoşnutsuz duyguların hissedilmesidir. Bu şikayeti yaşayan kişiler kesin tanı konulması ve nedenlerin aydınlatılması açısından öncelikle bir jinekolojik muayeneden geçmek zorundadırlar. Aksi takdirde yanlış ve gereksiz uygulanılan psikolojik cinsel terapiler iyi sonuçlardan çok hezimetle sonlanabilir.

Toplumun % 10’nunda görülen bu cinsel işlev problemini yaşayan bazı bayanlar ilk ilişkilerinden itibaren hayatları boyunca böyle bir sıkıntı ile karşı karşıya (“primer disparoni”) iken bazıları daha sonradan böyle bir rahatsızlığa sahip olmuştur (“sekonder disparoni”). Oluş nedenine göre de ağrılı cinsel birleşme problemi organik veya psikolojik nedenlere bağlı olabilmektedir. Diğer taraftan bazı bayanlar cinsel birleşme anı geldiğinde vajen giriş kısmında ağrıyı hissederken (“yüzeyel disparoni”), bazıları bu acıyı daha derinde kasık ve karın bölgesinde (“derin disparoni”) yaşamaktadırlar.

Yüzeyel disparoni nedir?
Penisin vajene girişi sırasında ağrının dış kısımda hissedilmesidir. Yüzeyel disparoninin pek çok nedeni vardır. Yüzeyel disparoni nedenleri arasında vulvar vestibulit sendrom (VVS), kızlık zarı veya vajinanın doğuştan gelen yapısal problemleri, vajinal enfeksiyonlar, dış genitalyanın enfeksiyon ve cilt hastalıkları, vajen girişinin darlığı, menopoz, hormonal sorunlar, normal doğum izlerinin kötü iyileşmesi, geçirilmiş vajinal ameliyatlar ve vajinal kuruluk bulunmaktadır.

Derin disparoni nedir?
Derin disparoni, vajinaya penisin tam olarak girmesinden sonra alt kasık veya karın bölgelerinde ağrı hissedilmesidir. Rahim, yumurtalık, tüpler ve alt karın bölgesi ile ilişkili hastalıklar derin disparoniye neden olabilmektedir. Derin disparoni de daha çok jinekolojik hastalıklara bağlı olarak gelişmektedir. Derin disparoni nedenleri arasında endometriosis hastalığı, myomlar, sistit, yumurtalık kistleri, batın içi yapışıklıklar ve pelvik iltihabi hastalık bulunmaktadır.

Psikolojik disparoni nedir?
Jinekolojik muayenelerinde hiç bir organik neden bulunamayan hastalarda disparoni nedeni psikolojiktir ve bu sorun daha çok kadının bilinçaltını etkileyen psikolojik durumlar ile ilgilidir. Vajinismus yani "vajinal kasların cinsel ilişkide istemsiz kasılması"en sık olarak görülen psikolojik disparoni sebebidir. Özellikle vajinismus problemini tam olarak değil ama kısmen yenmiş olan pek çok bayanda vajinal kasılmaların tam olarak geçmemesine bağlı olarak ilişki sırasında ağrı, acıma gibi hisler mevcuttur. Bu tür durumlarda tedavi yöntemleri de tamamen farklıdır.

Ağrılı cinsel ilişki nasıl tedavi edilir?
Ağrılı ilişki problemini maalesef pek çok hasta uzun bir süreden beri, hatta hayat boyunca sürekli yaşamaktadır. Unutmayınız ki sebebi ne olursa olsun doğru seçilmiş bilimsel bir merkezde ağrılı cinsel birleşmenin % 100 tedavisi mümkündür. Ağrılı cinsel ilişkinin tedavisi nedene yöneliktir. Altta yatan neden bir genital enfeksiyon ise bunun ilaçla tedavisi ile problem çözümlenebilir. Ya da organik kökenli başka hastalıklar sonucunda cinsel ilişki ağrılı bir hale geliyorsa bunlar da tedavi edilebilir. Vajinismus sorunu olan kişilerde psikolojik olarak cinsel terapi yöntemlerine başlanır. Ancak pek çok disparoni durumunda organik kökenli bazı hastalıklar vardır ve bu durumlarda da bir takım basit cerrahi işlemlerle tam bir kür elde edilebilecektir.

Tedavide ne tür cerrahi yöntemler uygulanır?
Cinsel ilişkide ağrı problemi tedavisinde nedene yönelik olarak ilaç tedavileri ve cinsel terapiler ile birlikte cerrahi yöntemler de uygulanabilmektedir. Vulvar Vestibulit Sendromu (VVS) daha sıklıkla evliliklerinin ilk dönemlerinde disparoni şikayeti olan kişilerde bulunmaktadır ve tedavisi cerrahi ile bu ağrıya hassas bölgenin çıkartılmasıdır. Bunun için öncelikle bir takım testlerle ağrıya duyarlı bölgeler bir "pamuk uçlu çubuk" yardımı ile tespit edilir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!