Sıcak kemoterapi nedir?

Sıcak kemoterapi nedir?

Günümüzde, pek çok farklı yöntem kanser tedavisinde kullanılmakta olup gelişen yeni tedavilerle yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir. Ancak cerrahi, kemoterapi, radyoterapi, immunoterapi vb. tedavilere rağmen hastalık, kaynaklandığı organla sınırlı kalmayıp karın içi diğer organlara ve karın duvarını örten periton isimli zarlara da yayılabilir. Hastaya damar yoluyla uygulanan ilaçlar, kanserle tutulmuş peritoneal alanlara istenilen düzeyde ulaşamaz ve tedavi yetersiz kalır. Klasik kanser tedavisinden istenilen yanıtın alınamadığı bu noktada, hem hastanın hayat beklentisini uzatacak hem de konforunu iyileştirecek bir yöntem olan ‘’sitoredüktif cerrahi (SRC) ve karın içi sıcak kemoterapi (HİPEK)’’ (cytoreductive surgery + hyperthermic intraperitoneal chemotherapy – CRS + HIPEC) tedavisi gündeme gelir. Multidisipliner yaklaşımla (onkolog, cerrah, radyolog vb.) uygulanmasına karar verilmesi gereken bu tedavide, ameliyat ve karın boşluğuna uygulanan ısıtılmış kemoterapi kombine ederek tüm kanser hücrelerinin ortadan kaldırılması sağlanır. Tedavinin amacı, uzun süreli sağkalımı sağlamak ve hatta bazı hastalarda kür sağlamaktır.

Nasıl uygulanır?

Karın içinde kanserle tutulmuş olan tüm organlar (yumurtalık, kalın bağırsak, mide, dalak vb.) ve karın duvarını örten periton çıkarılarak gözle görülebilecek (makroskopik) tümör dokusu kalmayacak şekilde tam veya tama yakın tümör temizliği (sitoredüktif cerrahi) yapılır. Ardından karına yerleştirilen 4 adet dren kemoterapi pompasına bağlanarak 42-43⁰C sıcaklıktaki kemoterapi ilaçları karnın her bölgesine ulaştırılır. 60-90dk arasında süren işlem sonunda karına verilen yaklaşık 3lt kemoterapi sıvısı geri alınarak ameliyat sonlandırılır.

İlaçlar neden ısıtılarak verilir?

Kemoterapi ilaçlarının ısıtılarak uygulanması, ilacın tümör dokusu içine nüfus etmesini kolaylaştırarak etkinliğini arttırır. Ayrıca yüksek ısı da anti-tümör etkiye sahiptir ve ısı ilacın karın içindeki tüm yüzeylere eşit dağılımına katkı sağlar.

Hangi kanser türlerine yapılır?

En sık periton hücrelerinden kaynaklanan periton kanseri ya da mezotelyoma, kadınlarda yumurtalık kanseri, apendiks, kolon ve rektum kanserinde uygulanır.

Ne kadar etkilidir?

Bu tedavi, doğru hasta seçimi ile uzun süreli sağkalımı arttırmakta ve hatta bazı hastalarda kür sağlamaktadır. Periton, apendiks, kadınlarda yumurtalık kanserleri ve kolorektal kanserler uzun süreli sağ kalımda en belirgin etkinin görüldüğü hastalık gruplarıdır. 5 yıllık sağkalım peritoneal mezotelyomada >%90’a kadar ulaşmaktadır.

Hangi durumda yapılmaz?

Bu tedavi, karın dışındaki doku ve organlarda (akciğer, kemik, beyin vb.) kanser yayılımı olduğunda yapılmaz. Karaciğerde 3 veya daha az sayıda ve çıkarılabilecek odaklar şeklinde yayılım varsa HİPEK uygulanabilir. Ancak yaygın karaciğer tutulumu halinde işlem yapılmaz. Ayrıca, cerrahi uygulanırsa yaşamı devam ettirmeye yetecek kadar bağırsağın kalmayacağı şekilde ince bağırsak tutulumu var ise HİPEK işlemi uygulanamaz.

Bu makale 8 Aralık 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Dr. Onur Bayraktar, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tamamlayarak Kardiyoloji Uzmanı olmuştur.

2012-2013 arasında TDV 29 Mayıs hastanesi ve 2014-2018 yılları arasında Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi'nde genel cerrahi uzmanı olarak çalışmıştır. 

Mesleki çalışmalarına ise İstanbul ve Kadıköy Florence Nightingale Hastaneleri'nde devam etmektedir. 

Etiketler
sıcak kemoterapi
Doç. Dr. Onur Bayraktar
Doç. Dr. Onur Bayraktar
İstanbul - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube