Özellikle kabızlıkta dışkı taşının makat (anüs) bölgesini yaralamasına bağlı olarak oluşan çatlak, bölgenin çok iltihaplı olması nedeni ile süratle derinleşir ve çok ağrılı bir durum oluşur. Hasta bir süre sonra ağrı nedeni ile tuvalete gitmekten dahi korkmaya başlar. Böyle bir durumda tıbbi tedavinin hemen başlanması gereklidir. Yaraların iyileşme (rejenere olma) özelliği olduğundan titiz bir tedavi ile iyileşebilir. Eğer tedavide gecikilirse yara rejenere olma özelliğini kaybeder ve tıbbi tedaviye cevap vermez, mutlaka ameliyat gerekir.

Ameliyat

Ameliyatı kolaydır ve sonucu çok başarılıdır. Hastalığın olduğu yer yüzeyel olarak çıkarılır ve anüste basınç artıran adele hafif kesilerek basıç düşürülür. Ameliyatdan sonra sıcak su banyosuna ve pansumanlara devam etmek gerekir. Unutulmaması gereken husus asla kabız kalmamaktır. Kabızlık hastalığın tekrarlamasına neden olur. Laser ve benzeri enerji kaynakları anal fissürün tedavisinde kullanılmaktadır.

Tıbbi Tedavi

Öncelikle tıbbi tedavi uygulanmalıdır. Bu tedavide öncelikle kabızlıkla mücadele önemlidir. Sıcak su banyosu ve antiseptik ödem çözücü merhemlerin kullanılması ağrı kesici kullanılması yararlıdır. Tedavi erken dönemde başlarsa başarılı olma şansı yüksektir.

Eğer fissür oluştuktan sonra tedavide gecikilmiş veya tedavi başarısız olmuşsa ağrı çok şiddetlenir, kanama görülebilir. Ancak esas şikayet dayanılması mümkün olmayan şiddetli ağrıdır. Bu ağrı bazen kalbi durduracak düzeyde dayanılmaz olabilir.


İzmir Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!