Sekonder (ikincil) rinoplasti
Sekonder (ikincil) rinoplasti

Sekonder rinoplasti ya da ikincil burun estetiği ameliyatı; estetik burun ameliyatı olmuş bir kişinin yeniden burun estetiği amacı ile ameliyat edilmesidir. Sekonder rinoplastiden söz ediliyor ise bu durum değişik şekillerde açıklanabilir.

1) Kişi 1. ameliyat sonrasında burnuna verilen şekilden hiç memnun değildir.

2) Kişi 1. estetik burun ameliyatından sonra oluşan burun şeklini genelde beğenmesine rağmen, bazı ufak tefek değişiklikler istemektedir

3) 1. burun estetiği ameliyatından sonra elde edilen şekil güzel olmasına rağmen kişi yakın çevresi tarafından yanlış yönlendiriliyor olabilir.

Rinoplasti ameliyatından sonra ilk dönemlerde burunda oluşan şişliğin ( ödem ) azalıp kaybolması, zaman isteyen bir durumdur. Bu süreç burunun her tarafında eşit miktarlarda gerçekleşmeyebilir. Örneğin en geç burun ucundaki şişlik ve sertlikler kaybolmaktadır. Bu nedenle erken dönemde görülen asimetri ve küçük eğrilikler ödemin eşit miktarlarda kaybolmamasına bağlı olabilir. Yapılacak en mantıklı davranış sabırlı olup beklemektir. Erken dönemde doktorunuzun bu durumu size açıklaması gerekmektedir. Ancak aynaya baktığınızda veya yakın çevrenizdekilerin ifadeleri ile moraliniz bozulabilir, yanlış yönlendirilebilirsiniz. Özellikle bu dönemde doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uymanızı öneririm.

Burun estetiği ameliyatı rinoplasti oldunuz, üzerinden yeterli zaman geçti, şişlikler tamamen kaybolmasına rağmen siz hala burun şeklini beğenmiyor ve bazı sorunların olduğunu görüyor iseniz, bu durumda yapılacak en doğru davranış, ameliyat olduğunuz estetik plastik cerraha başvurup bu sorunlarınızın çözümü için neler yapılabileceğini, yani sekonder rinoplasti ameliyatını konuşmaktır. Eğer doktorunuz sizinle aynı fikirde değil ise ancak o zaman başka hekimler ile de görüşmeniz doğru olacaktır.

Sekonder rinoplasti ameliyatında çok değişik müdahaleler yapılmaktadır. Önemli olan istenmeyen durumu yaratan sebebi doğru tespit etmek ve bu sebebi hangi müdahalenin ortadan kaldıracağını bilmektir. İkinci burun estetiği ameliyatında burnunuzda yeterli kıkırdak varsa burun içinden, yoksa kulak arkasından veya kaburganızdan kıkırdak dokuları almak gerekebilir. Bu ameliyat yapılacak müdahaleye göre 1. ameliyatınızdan kısa da sürebilir, daha uzun da sürebilir. Doktorunuz bütün olasılıkları açık bir şekilde anlatmalıdır. Dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden bir tanesi, ikinci burun estetiği ameliyatının zamanlamasıdır. Birinci ameliyattan sonra sekonder rinoplasti için en az 6 ay süre geçmelidir, bu sürenin daha da uzatılması hatta 1 yıla yakın beklemek ameliyatın daha başarılı olmasına yardımcı olacaktır.


İzmir Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!