Karın germe estetiği nedir ?
Karın germe estetiği nedir ?

Aşırı kilo alıp verme periyotları, doğumlar, karın kaslarının yapısal olarak birbirinden ayrılması, yaşlanmaya bağlı karın kasları ve derisinin elastikiyetinin bozularak deformasyona uğraması ve aşırı yağlanma sonucunda, karın duvarını oluşturan yapılarda gevşeklik, deride çatlaklar ve etek görüntüsü oluşturacak şekilde sarkmalar meydana gelmektedir. Böyle bir hastada sadece deri altında bulunan yağ dokusunun liposakşın ( liposuction ) ile alınması var olan problemleri çözmez, hatta deri altını dolduran yağ dokusu boşaltıldığı için karın derisi torba haline gelir ve sarkma daha da belirginleşir. Bu durumda yapılması gereken ameliyat karın germe ( abdominoplasti ) ameliyatıdır.

Karın germe ( abdominoplasti ) karın bölgesinde bulunan yağ dokusunun, sarkmış fazlalık derinin çıkarılması ile birlikte karın duvarı kaslarının anatomik onarım yapılarak gergin hale getirilmesi ameliyatıdır.

Karın germe ( abdominoplasti ) planlanırken istenilen sonucun elde edilebilmesi için; karın derisinin elastikiyeti, derideki sarkıklığın miktarı, çatlak olup olmadığı ve karın kaslarındaki ayrılmanın derecesi gibi bazı kriterlere dikkat etmek gerekmektedir. Kişinin bu özelliklerine bakılarak karında yapılacak germe miktarına karar verilir. Eğer sarkma ve çatlaklar fazla değilse mini abdominoplasti veya mini abdominoplasti ile beraber yapılacak liposakşın yeterli olabilir.

Karın germe ( abdominoplasti ) ameliyatı planlanan bir kişinin bir miktar kilo vermiş olması tercih edilmektedir. Aşırı kilolu kişilerde karın derisi kalınlığı da fazla olduğundan germe işlemi istenildiği kadar yapılamayabilir. Ayrıca aşırı kliolu hastalarda yara iyileşmesi problemleri ile daha fazla karşılaşılmaktadır. Bu ameliyatı olumsuz etkileyen sebeplerden biriside fazla sigara içilmesidir.

Hastaların tercihen ameliyattan 2-3 hafta önce sigara kullanımını kesmeleri önerilmektedir.
Karın germe ameliyatı genel anestezi ile yapılmaktadır. Ortalama olarak 2,5-3 saat süren bir işlemdir. İç çamaşırın altında kalacak şekilde sezeryan izi seviyesinde, fakat daha uzun ( her iki taraftaleğenkemiğiüzerinekadaruzanır)

Bir kesi ile girilerek kas tabakasına kadar ulaşılır. Deri ve deri altı dokusu kaburga seviyesine kadar karın duvarı kaslarından sebestleştirilerek aşağı doğru çekilir. Fazlalık deri ve yağ tabakası elips şeklinde kesilerek atılır, göbek deliği yeniden yapılır. Derideki çatlaklar göbek seviyesinin altında bitiyorsa, karın germe ile birlikte aynı zamanda tüm çatlaklardan kurtulmak mümkündür. Karın duvarı kaslarında da gevşeklik, birbirinden ayrılma varsa kasların fasyalarına ( zar ) konan kalıcı dikişlerle kaslarda gergin hale getirilir. Ameliyat biterken deri ile kaslar arasına içerde birikecek kan ve serumu dışarı almak için drenler konur. Daha sonra kesi yeri 3 kat halinde dikilir. Hastanın özellikle ameliyattan sonraki 1 hafta boyunca dikiş hattında gerginlik olmaması için bir miktar eğilerek yürümesi gerekmektedir.

Yine ameliyat sonrası dikiş hattından bir miktar erimiş yağ ve vücut sıvılarının akmasına bağlı olarak küçük alanlarda dikiş açılmaları normal kabul edilmektedir, bu durum günlük pansumanlarla kendiliğinden iyileşecektir. Hastaların büyük çoğunluğuna bel kenarlarına aynı seansta liposakşın da yapılmaktadır. Fakat göbek üstünde aşırı yağlanma da söz konusu ise karın germe ile aynı ameliyatta göbek üstüne liposakşın yapılması yaraların iyileşmesi açısından önemli problemlere yol açabilir. Böyle durumlarda göbek üstündeki yağların vakumla çekilmesi, hasta güvenliği açısında, karın germe ameliyatından en az 3 ay sonra yapılacak liposakşınseansınabrakılmalıdır.


Karın germe ( abdominoplasti ) ameliyatının izi kalıcı bir izdir. Ancak iç çamaşırı içinde gizlenebilecek bir izdir. İlk aylarda daha belirgin ve kızarık bir halde iken birkaç ay içinde solarak daha belirsiz bir hale gelir ve deri rengine yaklaşır.


İzmir Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!