Diyabet (Şeker hastalığı) kanda şeker seviyesinin yüksek seyretmesidir. Tip 1 Diyabet insülin eksikliğinden, tip 2 diyabet ise insülin etki etmesindeki bozukluklardan kaynaklanır.

Diyabet / Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Diyabet çok su içme ve sık idrara çıkma ile başlar. Diyabet tipine göre iştah artışı ve kilo kaybı görülebilir. Şeker hastalığı ilerlediği zaman bulanık görme, el ve ayaklarda uyuşmaya sebep olabilir. Bu belirtiler varsa şeker hastalığı incelenmesi için doktorunuza başvurunuz.

Sık İdrara Çıkıyorum, Diyabet miyim?

Diyabet hastalığının ilk belirtileri sık idrara çıkma ve çok su içmedir. Bunun yanında şekersiz diyabet hastalığı, bazı ilaçlar, stres, aşırı sıvı alımı (su, alkol, kahve, çay), böbrek yetmezliği, idrar yolu enfeksiyonu, gebelik vb sebepler de sık idrara sebep olabilir.

Diyabet Hastalığım Tip 1 mi Tip 2 mi?

Diyabet hastasında tip 1 ve tip 2 ayrımı çok önemlidir. Tip 1 diyabet mutlak insülin kullanması gerekirken tip 2 diyabet hap tedavisi de görebilir. Hastalığın ileri yaşta başlaması, ailede diyabet olması, hastanın kilolu olması, hastalık başlangıcının yavaş seyirli olması, kanda diyabet antikorlarının saptanmaması tip 2 diyabet lehinedir.


İstanbul Dahiliye uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!