Endokrinoloji vucudumuzdaki hormon salgilayan ic salgi bezlerinin hastaliklariyla ugrasan bir bilim dalidir. Endokrin sistem , iç salgı bezlerinin salgıladıkları hormonların azlığı, fazlalığı ve bu bezlerin tümörleri ve metabolizma hastalıkları ile ilgilenir. Endokrin sistemi oluşturan salgı bezleri, hipotalamus, hipofiz, tiroid, paratiroid, pankreas, yumurtalıklar (Kadında overler, erkekte testisler), böbreküstü bezi (yağ dokusu, endotel (damar iç duvarını döşeyen hücreler)dir. Endokrinolog endokrin sistem hastalıklarıyla uğraşan doktordur. Endokrinologlar altı yıllık tıp fakültesini bitirirler ve sonrasında dört veya beş yıllık iç hastalıkları ihtisas programını tamamlarlar. Üç yıl da hormon hastalıklarına nasıl tanı koyacaklarını ve tedavi edeceklerini öğrenmek için geçirirler. Toplam olarak bir endokrinoloğun eğitimi 13 yıldan fazla zaman almaktadır.

Endokrin hastalıklar ve bozukluklar nelerdir.

Obezite (Şişmanlık)

Şeker Hastalığı

İnsülin Direnci

Hipoglisemiler (şeker düşüklüğü)

Endokrin hipertansiyon

Tiroid hastalıkları (Hipotiroidi, hipertiroidi, tiroid nodülü, tiroid kanserleri )

Paratiroid bezi hastalıkları (Hiperparatiroidi, hipoparatiroidi, paratiroid adenomu)

Böbreküstü bezi bozuklukları ( Addison hastalığı, cushing sendromu, konjenital adrenal hiperplazi, androgenital sendromlar, feokromasitoma )

Yumurtalık hastalıkları ( polikistik over sendromu, hipogonadizm)

Testis hastalıkları ( Hipogonadizm, testosteron hormon eksikliği, kısırlık )

Kemik Hastalıkları ( osteomalazi, osteoporoz, osteogenez imperfekta, metabolik kemik hastalıkları, paget hastalığı)

Metabolizma hastalıkları ( Karbonhidrat , yağ ve protein metabolizma bozuklukları, ürik asit yüksekliği, kolesterol yükseklikleri, kolesterol düşüklüğü, doğuştan hormon eksiklikleri, enzim eksiklikleri )

Vitamin ve mineral bozuklukları ( vitamin B12 eksikliği, Dvitamini eksikliği , kalsiyum düşüklüğü, sodyum düşüklüğü, magnezyum ve çinko eksiklikleri )

Büyüme ve gelişme gerilikleri ,boy kısalıkları

Beslenme bozuklukları

Erken ergenlik sorunları , ergenlik gecikmeleri

Aşırı Terleme, Aşırı Boy Uzaması,

Adet düzensizlikleri, Hirsutizm (Kıllanma)

Poliglandüler sendromlar ( birden fazla salgı organının etkileyen hastalıklar)

Mültiple endokrin hastalıklar ( MEN sendromları )

Hipofiz ve hipotalamus hastalıkları

Büyüme hormonu eksikliği veya fazlalığı

Prolaktin yüksekliği veya prolaktinoma

Diyabetes insipidus

Hipofiz ve hipotalamus kitleleri

Sheehan sendromu

Cushing hastalığı
Endokrinolojik tanı testleri yapılabilmektedir; Glukoz Tolerans testi, ACTH (Synacthen) Uyarı testi, İnsülin Hipoglisemi testi, Glukoz-Büyüme Hormonu Baskılama testi, Dekzametazon Baskılama testi, Su Kısıtlama Testi, Tuz Yükleme testi, 72 Saatlik Açlık testi, TRH Uyarı testi, GnRH Uyarı testi, Human Koryonik Gonodotropin Testi (Pregnyl testi), CRH Uyarı testi, GHRH Uyarı testi uygulanmaktadır.İstanbul Dahiliye uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!