Şaşılık ameliyatı kolay bir ameliyattır. Ama şaşılık oluşturan nedenleri ortadan kaldırmazsanız gözler yeniden kayar. Olaya balıklama atlamamalı, olayı çok yönlü düşünmelidir.
*Göz ve dolayısıyla göz kasları 24 yaşına kadar devamlı bir değişim içinde ise
*Uzakta ve yakında şaşılık derecesi değişiyorsa
*Gözlük numarası kaymaya etkili ve 24 yaş altı devamlı değişim gösteriyorsa
*Uzağa yakına bakarken yapılan akomodasyon (uyum), şaşılığı artırıp azaltıyorsa
*Şaşılık derecesi sabah-akşam, yorgunken, ateşliyken, zayıflamışken farklı ise
*Gözler beynin kontrolünde ve yapılan ameliyat beyne uyum sağlamak zorunda ise *Göz tembelliği, gölgeleme, füzyon, 3 boyutlu görme, eş zamanlı algılama, görüntü tamamlama, yan bakış… gözün kaymasına etkili ise
*Görmeme şaşılık nedenidir. Görmesi düzeltilmeyen göz tekrar şaşılığa neden olacaksa
*Yara iyileşmesinin bıraktığı iz, kasın çevresine, kas üzerindeki zarın kasa yapışması kayma miktarına sonradan etki yapacaksa,
Göz kasını keserek veya 3-5 mm yer değiştirecek bir ameliyatla şaşılığın düzelmesi mümkün mü? Şaşılık ameliyatı sonrası hastaların %40 ı civarında küçük göz kaymaları olmaktadır.
Bebekte ölçüm zor ve hatalı: Bu nedenle her doktor farklı şeyler söyler. Bebekte yapılana ameliyatlar el kararı, göz kararıdır. Bu çok sayıda tekrarlanan ameliyat demektir.
Göz 24 yaşı yaşına kadar devamlı değişim gösterir: Doğuştan göz top gibidir 20 yaşına kadar uzayarak yumurta gibi olur. 16 mm.den 24 mm.ye büyür. Göz kasları, gözlük numarası ve göz fonksiyonları devamlı değişim içindedir.
Göz kasları 24 yaşına kadar devamlı değişim gösterir: Göz kasları devamlı değişim içindedir. Normal gelişmesini 24 yaşına kadar sürdürür. Görme, bozulan göz fonksiyonları, şaşılık kas gelişimini de etkiler. Şaşılıkta gerdiren kas kalınlaşır karşıtı zayıflar ve incelir. Kas devamlı değişiyorsa şaşılık ameliyatı neye göre ayarlanabilir ki?
Gözlük numarası 24 yaşı yaşına kadar devamlı değişim gösterir: Artı numaralar yedi yaşına kadar çoğalır, 7-10 yaş sabit dönen, 10 yaşından sonra azalır. Okul çağında miyop başlar, 24 yaşına kadar artar. Gözlük numarası şaşılıkta bu kadar etkili ve değişkenken ameliyat neye göre ayarlanabilir ki?
Uyum (akomodasyon) şaşılığı artırıp eksiltir: Kameranın her mesafeye zum yaparak netleştirmesi gözde uyumun karşılığıdır. Yaş arttıkça, gözlük, şaşılık ve göz fonksiyonları değiştikçe uyum da değişir. Uyum bu kadar değişkenken ameliyat hangi ölçüye göre ayarlanabilir ki?
Görmeme şaşılık nedenidir: Görmeyen göz tekrar kayar Görmeyen göz kayar. Göz tembelliğini düzelmemişse gözde kayma artarak devam edecektir. Ameliyat sonrası tembellik tedavisi çok hızlı ve aktif olarak yapılmalıdır. Göz tembelliği tedavisindeki gecikme tekrar kaymaya neden olacaktır. Bu yeni bir ameliyat demektir.
Gün boyu şaşılık değişir: Şaşılık değerleri gün boyu değişir. Sabahları göz dinlenmişken gözde kayma daha azdır. Gün sonunda, göz ve beden yorgunken göz kayması da artar. Bu ancak şaşılığa direnç ‘i ifade eden füzyon güzcünün normal düzeye getirilmesi ile tedavi edilir.
Onlarca fonksiyon göz kaymasına etkilidir: Şaşılıkta onlarca göz fonksiyonu bozulur. Bunların düzeltilmemesi tekrar kaymalara neden olur. Ameliyat bu fonksiyonları düzeltmez. Nedir bunlar?
Füzyon
Eş zamanlı algılama
Görüntü tamamlama
3 boyutlu görme
İkigözle tek görüş
10/10 görme
Yaranın bıraktığı iz, çevreye yapışma, kastaki tepkisel kalınlaşma şaşılık hesabını bozar: Ameliyat olan kasta tepkisel olarak hipertrofi denilen aşırı gelişme olabilir. Kalınlaşan kas daha fazla kuvvetlenir ve şaşılık hesabını bozar. Kesilen kas gelişen iltihabi durum nedeniyle çevresindeki dokulara yapışabilir. Yara iyileşmesinin herkeste bıraktığı iz (nedbe dokusu) farklıdır. Fazla oluşan nedbe dokusu şaşılık ameliyat hesaplarını bozar.
Gözler beynin kontrolünde. Yapılan ameliyat beyne uyum sağlamak zorundadır: Başarsız şaşılık ameliyatlarından sonra en sık duyacağınız cümle: “Beyin uyum sağlamadı.” Şaşılık ameliyatı sadece matematiksel hesap olmayıp bir de beynin uyum sağlaması gerekmektedir.
Dr. Selim Hüsrevoğlu


İstanbul Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!