Sağlıklı spermlere sahip olmanın 10 yolu !
Sağlıklı spermlere sahip olmanın 10 yolu !

Bebek sahibi olmak söz konusu olduğunda, sağlığına dikkat etmesi gereken tek kişi anneymiş gibi düşünülüyor. Oysa iki kişinin üretebileceği en güzel varlık olan bebek için, erkeğin de en az eşi kadar dikkat etmesi gerekiyor.

1.Sigarasız bir hayat

“Sigara içmek spermlere zarar verir” sözü, son dönemde bazı sigara paketlerinin üzerinde yer alan bilimsel bir gerçek. Sigara içmek, spermin sayısını, hareketini ve yapısını olumsuz etkiliyor. Ayrıca sigara içen erkeklerin eşlerinde düşük ihtimali de artıyor.

2.Sınırlı İçki

Alkol, sperm üretiminin bozulmasına neden oluyor. Bir kadeh şarabın böyle bir etkisi olmasada, kronik alkolizm vakalarında testislerin küçüldüğü, testosteron üretiminin bozulduğu biliniyor.

3.Sperm sıcağı sevmez

Uzun, sıcak oturmalı banyolar, saunalar ve hamam sefalarını seven erkeklere kötü bir haberimiz var. Yüksek ısı sperm üretimini olumsuz etkiliyor. Testisin ısısını arttırıyor; sperm üretimini azaltıyor ve kalitesini düşürüyor. Ayrıca vücuda yapışan dar pantolonlar da fazla ısınmaya neden olduğundan spermlere zarar verebiliyor.

4.Sperm soğuğu da sevmez

Hafif bir üşütme bile sperm kalitesinin düşürebiliyor. Bu durum en sık, tene yapışan ıslak giyeceklerden kaynaklanıyor. Bundan dolayı yaz tatilinde erkekler de, en az kadınlar kadar ıslak mayolarıyla dolaşmamaya özen göstermeli.

5.Protein ağırlıklı beslenme

Sağlıklı spermler için özellikle proteinli gıdaların tüketilmesi gerekiyor. Çünkü proteinde bulunan çinkonun eksikliği, erkeklerde görülen kısırlığın en önemli sebeplerinden biri. Et, süt, yumurta gibi protein içeriği zengin gıdaların bol tüketilmesiyse, sperm sayısının ve kalitesinin artmasında önemli rol oynuyor.

6.İyi uykular, kaliteli spermler…

Düzenli uyku saatlerinin olması ve iyi alınan uyku, sperm kalitesinin yükselmesini sağlıyor. Uyku bozukluklarıyla erkekte sperm üremesini sağlayan hormonların iyi çalışmamasına neden olabiliyor.

7.Stres sperme zarar veriyor

Vücudumuzdaki birçok fonksiyonun işleyişini bozabilen stres faktörü, spermler üzerinde de olumsuz etkiye sahip. Sağlıklı spermlere sahip olmak için huzurlu bir hayat yaşamak da önem kazanıyor.

8.Tek partnere sadakat

Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklardan kapılan enfeksiyonlar, sperm kalitesini düşürebiliyor. Bunun önleminin en kesin yoluysa tek partnere sadakat. Çünkü tek eşli çiftlerin cinsel hastalıklara yakalanma riski yok denecek kadar az oluyor. Cinsel yoldan bulaşan bel soğukluğu gibi hastalıklarsa erkekte kısırlığa bile yol açabiliyor.

9.Radyasyon sperm düşmanı

Testislerde sperm üreten hücreler, radyasyona çok duyarlı olduğundan, radyasyona maruz kalmak kalıcı kısırlığa neden olabiliyor. Bu durum, meydana gelen hasarın derecesi ve maruz kalınan radyasyon dozuna bağlı. Radyoterapi gören hastalarda sperm üretimi ancak 3 ile 5 yıl içinde tekrar başlayabiliyor.

10. Antibiyotik zarar verebiliyor

Birçok antibiyotik sperm üretimini olumsuz etkiliyor. Bazı antibiyotikler, menideki sperm sayısını ve hareketliliğini azaltırken bazıları da sperm oluşumunu belli evrelerde duraklatabiliyor.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!