Sağlıklı dengeli ve düzenli beslenme alışkanlığının vazgeçilmez öğünü kahvaltı…

Sağlıklı dengeli ve düzenli beslenme alışkanlığının vazgeçilmez öğünü kahvaltı…

Kişi yaşamını sürdürebilmek için nasıl ki çalışmak zorundaysa, yıpranan dokuların yenilenmesi ve gerekli enerjinin sağlanması için sağlıklı,dengeli ve tabiî ki de düzenli beslenmeye ihtiyaç duyar.

 Kahvaltı ana öğünler arasında en önemli öğün olmasına rağmen en çok atlanan ve ihmal edilen öğünlerin başında gelmekte

Sağlıklı bir kahvaltıyla güne başlamak günün ilerleyen saatlerinde sağlıksız ve yüksek kalorili atıştırmalıklardan bizi uzak kılar. Ayrıca yapılan birçok çalışma öğün atlamanın tip 2 diyabete davetiye çıkardığı yönündedir. Gece uzun süre açlık hipoglisemiye ( kan şekerinin düşük seviyede seyretmesi) neden olurken, buda kan basıncında düzensizliğe sebep olup, baş ağrısı tansiyon dengesizliği gibi şikayetler meydana getirir. Sabah uyandığımızda yapılacak olan sağlıklı bir kahvaltı bu değerleri normal seviyeye ulaştırır. Burada en önemli nokta atlanan öğünden çok ne olursa olsun, ister kahvaltı, ister öğlen yemeği, ister akşam yemeği sağlıklı ve dengeli olmasıdır.

 Kahvaltıda yenilen peynir,yumurta protein ihtiyacımızı giderirken, tokluk hissimizin uzun süre sağlanmasını,ceviz ,badem gibi yağlı tohumlar kalp sağlığımızın korunmasına yardımcı olurken bereberinde tüketilen  yulaf ,tam buğday ekmeği ve sebzelerin yeşilliklerin tercih edilmesi içeriğindeki lif nedeniyle hem kan şekerinin hızla yüksek seyritmesini engeller hemde günlük almamız gereken vitamin ve minareler açısından önemlidir.

Ayrıca kahvaltda içecek olarak meyve suyu yerine bitki çayları ya da açık limonlu çay tüketmekte hem kalori miktarının kısıtlanmasına hem de kan şekerinin hızla yükselmesinin önlenmesi açısından önem taşır, yani burada tekrardan vurgulamak gerekirse önemli olan öğünün saatinden çok içeriğiyle alakası olasıdır. Yapılacak olan çok yüksek kalorili sağlıksız bir kahvaltı tabiî vücudumuza hiçbir fayda sağlamadığı gibi zararı sayılamayacak kadar çoktur.

Bu makale 28 Aralık 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dyt. Bilgen Tanyel, İstanbul Bilim Üniversitesi'nde başladığı Beslenme ve Diyetetik Bölümünü başarıyla tamamlayarak Diyetisyen unvanı almıştır. Anadolu Üniversitesi'nde ise İşletme ve Gıda Teknolojisi Bölümlerini tamamlamıştır. Efes Pilsen (Kalite Sağlama Labaratuvarı) Ülker Gıda San.(ARGE Labratuvarı) Mavi-Yeşil Light Ürünleri(Ürün geliştirme) Florence Nightingale Hastanesi –Şişli İnternational Hospital Acıbadem –Yeşilköy Avrupa Şafak Hastanesi-Gaziosmanpaşa Özel Aile Hastanesi-Bahçelievler Özel Rumeli Hastanesi Türkiye hastanesi –Şişli Kolan İnternational Şişli gibi kurumlarda birçok pozisyon ve görevde deneyim sahiib olmuştur. Bir çok kurs ve sertifika programını başarılı bir şekilde tamamlayan Dyt. Bilgen Tanyel, mesleki çalışmalarına İstanbul Esenyurt'ta bulunan Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Danışmanlık Merkezi'nde devam ...

Uzm. Dyt. Bilgen Tanyel
Uzm. Dyt. Bilgen Tanyel
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube