Saç tedavileri; prp ve saç mezoterapisi
Saç tedavileri; prp ve saç mezoterapisi

Saçların fizyolojik yapısında olan incelme ve zayıf düşme durumlarında saç diplerine uygulanan enjeksiyonlarla saçın güçlenmesi sağlanır. Saç mezoterapisi ve P.R.P, uygulanan yöntemler arasındadır.

Prp nedir?

Saça uygulanan PRP (Platelet Rich Plasma), kendi kanınızdaki materyallerin kullanılarak saçlı deri dokusunun ve içindeki saç köklerinin onarılması işlemidir. Kısa süre içerisinde, kolay uygulanabilen ve etkili sonuçlar veren bu yöntem, saç kaybında en iyi medikal tedavi yöntemlerden biri olarak gösterilmektedir.

PRP, saça nasıl etki ediyor?

PRP’ de amaç, zengin materyalle saç kaybını durdurarak, sağlıklı saç döngüsünü kazandırmak ve saç tellerini güçlendirmektir. PRP, işlemde kişinin kendi kanı kullanıldığı için hiçbir alerji ve kanla bulaşan hastalık riski taşımaz. İyileşme süreci, içerik dolayısıyla çok kısadır. Uygulama bölgesinde doku gelişimi başlar, hasar görmüş zayıf saç folikülleri onarılır ve yeni, güçlü saç kılı üremeye başlar.

PRP, nasıl uygulanır?

Tedavi edilecek kişiden alınan 10-20 ml. Kan, özel santrifüj ve mikrofiltrasyon yöntemlerinden geçirilip kırmızı hücreler ayrıştırılır. Daha sonra beyaz hücre ve organizmanın tamiratında önemli rolü olan platelet ya da trombosit denilen hücrelerden zengin bir plazma materyali elde edilir ve saçsız bölgeye enjekte edilir. Uygulama bölgesinde doku gelişimi başlar, hasar görmüş zayıf saç folikülleri onarılır ve yeni, güçlü saç kılı üretmeye başlar.

Kimler PRP yaptırmalı?

PRP, hem kadınlar, hem de erkekler için sonucu çok memnun edici bir uygulamadır. Yöntem, saç ekimi operasyonlarından sonra da yerleştirilen greftlerden maksimum sonuçlar almak için özellikle önerilir.

Saç mezoterapisi nedir?

Saç Mezoterapisi, saç köklerinin daha sağlıklı ve yaşam süresi daha uzun saç telleri üretebilmesi için aktif hale getirilmesi işlemidir. Saç Mezoterapisi’nin diğer klasik ilaç tedavilerine göre üstünlüğü; ilaçların küçük dozlarda bölgesel kullanılmasıdır. Yan etki riskinin olmaması bu yöntemin başlıca avantajıdır. Ayrıca bu işlemin sonuçları oldukça tatminkârdır.

Saç Mezoterapisi nasıl uygulanır?

Saç mezoterapisinde amaca uygun olarak seçilen ilaç karışımları, bölgesel olarak küçük dozlarda, özel iğneler ve özel bir teknikle cilt içine verilir. Derinin orta tabakasında bulunan kılcal damar uçlarına ulaşan ilaç, süratle etkisini gösterir. Uygulanan ürün, saç köklerini besleyen vitaminleri, mineralleri, özel yapı taşı proteinlerini, antioksidanları ve bölgesel kan dolaşımını arttırıcı ilaçları içerir.

Saç mezoterapisi kaç seans uygulanır?

Saç mezoterapisi ihtiyaca göre 4 – 10 seans uygulanabilir. Bu sayı, saçlı derideki ve saç tellerindeki hasarın düzeyine ve dökülme hızına göre belirlenir. Seans aralıkları 7 – 10 gündür. İlk olumlu gelişmeler 3. ya da 4.seanstan sonra görülmeye başlar. Bazı hastalarda ayda bir devam tedavisi halinde tedaviye devam edilebilir. Ortalama etki süresi 3 – 4 yıldır. Saç mezoterapisi yan etkisi olmayan, kısa sürede etki gösteren bir tedavidir. Bu yöntem sayesinde saçlı deride kan dolaşımı artar, saç köklerinde hücresel çoğalma ve büyüme hızla uyarılır, saçlı deri gerekli nem oranına ulaşır. Besinsel destek aynı zamanda saç tellerinin koruyucu keratin kılıfının da geliştirilmesini sağlar. İşlem, çok ince uçlu iğnelerle yapıldığından çok fazla acı hissedilmez. İşlem sonrası buzlu ped uygulaması ile kişi rahatlatılır.

Saç Mezoterapisi saça nasıl etki eder?

Saçları dökülmeye karşı dirençli kılmak ve korumak, daha güzel gözükmesini sağlamak ve saçlarda sıklaşma sağlamak saç mezoterapisiyle mümkündür. Saç Mezoterapisi, cansız saçlardan şikâyet edenler için en iyi çözümdür.

Mezoterapinin ilk etkisi saç dökülmesini durdurmaktır. Erkek veya kadın, hangi nedenle olursa olsun, saçlardaki bozukluk, saç yapısındaki beslenme ve dolaşım bozukluğundan kaynaklanır. Saç mezoterapisi beslenme ve dolaşım bozukluğunu, doğrudan hedefe yönelik olarak düzelttiği için dökülmeyi çok yüksek oranda durdurur. İşlemin ikinci etkisi, saç kalitesini artırmaktır. Yöntemle, kafa derisinde ölmeyen, dökülmeyip bebek saçı gibi duran tüycüklerin veya birbirine yapışan, uçuşan ince telli saçların kalın saça dönüşmesi mümkündür. Bu doğrultuda dökülme ve ya cansızlaşma olmadan saçın canlılık ve parlaklığını amaçlayan birçok insan için de, bu etki önemli bir referanstır. Üçüncü etki ise saç hücrelerini bitkisel hayattan çıkarmaktır. Yöntem, canlılıklarını korumalarına rağmen saç üretemeyen saç hücrelerine uyarır. Bu işlevle saçsız gibi görünen alanların bile harekete geçmesi sağlanabilir. Saç dökülmelerinde, saç kökünde küçülme, saçın yaşam döngüsünde hızlanma ve saçın büyüme evresinin (anajen evre) kısalması söz konusudur. Bu yöntem ile saç kökü güçlenir. Yenilenme süreci uzarken dökülme süreci ve miktarı azalır. Saç mezoterapisi, dökülmenin durmasında ve kontrolünde çok önemli bir işlemdir.

Mezoterapiye ek olarak uygulanan destek tedavilerle saç daha da güçlü hale gelir. Mezoterapi seanslarıyla beraber ek yöntemler (radyofrekans, saç lazeri gibi…) destek amaçlı uygulanabilir. Şampuan, tonik, yağ gibi dışarıdan yapılan uygulamalar ek olarak önerilebilir. Özellikle, erkeklerdeki androgenetik dökülmede bir ilacın kullanımı gereklidir. Bu nedenle ilaç tedavileri, saç dökülmeleri kısa zaman önce başlamış olanlarda (5 yıl), önden açılması ve tam kelliği bulunmayan erkeklerde daha etkilidir. İlaç tedavisi, mutlaka doktor önerisiyle ve resmi makamların onayladığı ilaçlarla yapılmalıdır.

Kimler Saç Mezoterapisi yaptırmalı?

Mevsimsel, strese bağlı, gebelik sonrası ya da metabolik nedenlerle saçlarında aşırı dökülme yaşayanlar, kırılma, cansız ve mat görüntüden şikâyeti olanlar saçlı deri mezoterapisinden yararlanabilirler. Saç mezoterapisinde, saç gelişimi ve sağlıklı saç telleri üretilmesi için gerekli olan eksikliklerin yerine konmasıyla daha dolgun, hacimli ve parlak saçlara sahip olunur. Özellikle kıl kökünde bir küçülmenin gözlendiği ve kılın oluşum ve büyüme evresi olan “anajen aktif büyüme dönemi evresinde” kısalmanın saptandığı “androjenik alopesilerde (erkek tipi saç dökülmesi)” mezoterapi uygulanması faydalıdır.

Hormonsal ve genetik saç dökülmelerinde ise bu yöntem destek tedavi olarak tercih edilebilir. Mezoterapi uygulamasında kullanılan karışımın içeriği kişinin ihtiyaçlarına göre düzenlenebilmektedir. Saç mezoterapisi, lokal / bölgesel uygulanış, doğrudan hedef dokuya verilim, dökülmenin durmasının yanı sıra tüm saçların daha canlı ve parlak görünmesi, sistemik yan etki azlığı, kullanılan ilaçların ufak dozlarda verilmesi, ilacın aktif yararlanılışı, ilacı bizzat hekimin uygulaması, seans aralarının uzun, seans sayılarının az olması, sonuç kalitesinin yüksek olması, düşük maliyetli olması sebebiyle birçok yönteme göre daha avantajlıdır.


İstanbul Medikal Estetik Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!