Son zamanlarda giderek artan bir talep olduğu gözlenen sakal ekimi, saç ekimi işlemlerinin yüze uygulanan şeklidir. Sakal Ekimi, Erkeklerin sakal ve bıyık bölgesinde, kılların seyrek veya hiç olmadığı alanlara , saçlı deriden alınan kıl köklerinin nakli esasına dayanır.

Bu işlem, çene, yanaklar, favori bölgesi ve bıyık bölgesinde uygulanabilir. Yüzde oluşmuş sivilce izlerini veya diğer yara izlerini kamufle etmek için de uygulanabilmektedir.

Sakal, bıyık bölgesindeki kıl kökü kayıpları değişik nedenlerle oluşabilmektedir. Bu durum kalıtsal olabileceği gibi, lazer epilasyon, iğneli epilasyon, cerrahi işlemler veya yanık sonrası da oluşabilir.

Sakal ekiminde seyrek bölgelere nakledilecek kökler ile sıklaştırma işlemi yapılabileceği gibi, hiç kıl olmayan bölgelere de ekim yapılabilir. Böylece, kişinin istediği sakal - bıyık şekline ulaşılmaya çalışılır.

Kullanılacak kök sayısı değişebilmekle birlikte, bıyık için 350-500, çene bölgesi için 600-700, favoriler için 200-250 yanak bölgesi için 300-700 civarındadır.

Nakledilecek olan kıl kökleri, ense bölgesi veya şakaklardan alınır. Köklerin nereden alınacağına ekim bölgesindeki kılların durumuna göre karar verilir. Hangi bölgedeki kıllar ekilecekleri sahadaki kıllara daha çok benziyorsa, kökler oradan alınır. Unutmamak gerekir ki, sakal ektiren kişi ileride saç ekimi de talep edecekse, saç ekimi için kullanılacak kök sayısı azalmaktadır. Çünkü saç ekiminde olsun, sakal ekiminde olsun, kıl köklerinin alındığı saha aynıdır. Sakal ektirmek isteyen kişi, ileriye yönelik olarak bunu da göz önünde bulundurmalıdır.

Ekilen kılların renk dağılımını, açı ve yönlerini iyi ayarlamak, ekimin ustalık gerektiren bölümüdür.

Sakal ekimi, lokal anestezi ve sedasyon uygulaması altında yapılır ve iki-beş saat kadar sürer. İşlemin genelde ağrısız olduğu söylenebilir. İşlem sonrası nakledilen köklerin etrafında minik kabuklar oluşur. Ekim sahası kesinlikle kuru tutulmalı ve ellenmemelidir.

İşlemden sonraki on gün tıraş olunmaması gerekecektir. Bu yüzden, işlem zamanlaması açısından, iş yerinizde ve sosyal faaliyetlerinizde gerekli düzenlemeleri yapmış olmanızda fayda vardır.

İşlemden sonraki ikinci gün çok zorlayıcı olmayan fizik aktivitelere ve kişi şehir dışından geliyorsa evine dönmesine izin verilir. Dört-beş gün yüz bölgesine bakıldığında bir işlem yapılmış olduğu belli olacağı unutulmamalıdır.

Ekilen köklerin ucundaki kıllar yaklaşık iki hafta sonra dökülmeye başlarlar, bunda endişelenecek bir şey yoktur. Yaklaşık üç ay sonra kıllar tekrar uzamaya başlarlar.

İşlemin başarılı olması, enfeksiyon, iz kalması gibi durumlarla karşılaşmamak için, işlem sonrası bakımın doktorun söylediği şekilde yapılmasında fayda vardır.

İşlem öncesi ve sonrası, işlemin problemsiz geçmesi ve en güzel neticenin alınması için doktorun tavsiyelerinin yerine getirilmesi önemlidir.

Dr. Jale Şenyurt


Ankara Medikal Estetik Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!