Renkli ışık (led terapi) ile gelen güzellik

Renkli ışık (led terapi) ile gelen güzellik

Led Tedavisi

Led (Light Emitting Diode = Işık yayan diod) nedir?

Değişik dalga boylarındaki ışık seçeneklerini kullanarak hücrelerde ısı etkisi yaratmadan, cildin alt tabakalarına kadar nüfuz ederek, fotosentez etkisi gibi ışığı enerjiye dönüştüren ve hücreleri canlandırmaya yarayan bir sistemdir. 

Kullanım  alanları

Estetik alanında özellikle 4 farklı dalga boyundaki ışık kullanılır.

Mavi ışık: Akneye meyilli ciltlerde, cildin yağ üretimini dengeler ve antibakteriyel etki gösterir.

Yeşil ışık: Cildin alt tabakalarına kadar inerek lekelerin giderilmesine yardımcı olur.

Sarı ışık: Cildin kan ve lenf dolaşım sistemin düzenleyerek detoks etkisi yaratır ve cildin kızarık görüntüsünü gidermeye yardımcı olur.

Kırmızı ışık: Kollajen sentezinin uyarılmasını sağlayarak cildin sıkılığını artırır ve daha genç bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Led ışığı ile birlikte high frekans ve mikro akım uygulamaları da yapılarak daha etkin bir cilt tedavisi uygulanabilir.

Uygulama süresi

Uygulamalar 60-90 dakika kadar sürer.

Uygulama sayısı

Hafta da 2 kez yaklaşık 8-10 seans kadar uygulama yapılması gerekir.

Yan etkisi var mıdır?

Cinsiyet ayırımı yapmadan her cilt tipine uygulanabilen, zararlı ultraviyole veya infraruj (kızıl ötesi) içermeyen bu ışınlar, herhangi bir kızarıklık ve kaşıntı yaratmadığı için de yoğun iş temposu olan herkesin öğle tatilinde bile uygulanabilecek ideal bir tedavi yöntemidir. Hassas ciltlere de güvenle uygulanabilir Cilt altındaki hücreleri uyararak aktif olmalarını, canlanmalarını sağladığı için ameliyat sonrası iyileşme süreci de olumlu etkilenmektedir. LED tedavisi ile birlikte, glikolik asit ya da salisilik asit içeren ürünlerle evde yapılan bakımların ve uzman doktorların yapmış olduğu kimyasal peelinglerin sonuçları daha başarılı olmaktadır.

LED ışığı bir lazer tedavisi midir?

Hayır. Bilimsel olarak tasarlanmış bu ışın, lazer değildir. Ayrica zararlı ultraviyole (UVA-UVB) veya İnfraruj (Kızıl ötesi ) ışınlarini da vermez. İşlem sırasında hafif bir ılıklık hissedilebilir. Kullanılan cihazların ABD İlaç ve Gıda Onay Bürosu (FDA) tarafından onaylanmış olması gereklidir..

 

 

Bu makale 19 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Özlem Şafak

Uzm. Dr. Özlem Şafak
Uzm. Dr. Özlem Şafak
Bursa - Klinik Biyokimya
Facebook Twitter Instagram Youtube