Antikor testi ile covid-19 bağışıklığınızı öğrenebilirsiniz.

Antikor testi ile covid-19 bağışıklığınızı öğrenebilirsiniz.

Covid-19 Antikor Testi ile kişiye hastalığı geçirip geçirmediğini %99 güvenilirlikle söyleyebildiklerini belirleterek, “Global olarak Bağışıklık Pasaportu olarak adlandırılmaya başlayan Covid-19 Antikor Testi için bireysel olarak bize başvuran hastalarımızın yanı sıra normal hayata dönüş için hazırlık yapan bankalar, büyük fabrikalar, sanayi kuruluşları gibi çok fazla sayıda insan çalıştıran kurumlarda bu testin sonucuna göre planlama yapmak istiyorlar. ”

Antikor Nedir? 

Temel olarak hangi virüs olursa olsun vücuda girdiğinde kendini bir hücreye bağlar ve burada kendini kopyalayıp çoğalmaya başlar. Bir şeylerin yanlış gitmeye başladığını fark eden hücre sorun sinyali göndermeye başlar ve bu sinyalle birlikte vücut virüse karşı bağışıklık sistemini çalıştırmaya başlar. Bu aşamada insan ve hayvan gibi çok hücreli organizmaların bağışıklık sistemleri kendilerine ait olmayan organik yapılara karşı glikoprotein yapıda bileşikler üretirler. Bu bileşikler “antikor” olarak adlandırılır. Bağışıklık sistemimiz bu antikorlar sayesinde virüs, bakteri vb. yabancı mikroorganizmaları tanır ve zarar verici etkilerine karşı vücudumuzun sağlığını korur. Kişilerin vücut kan ve dokularında bulunan antikorları tıbbi tahlil laboratuvarlarında tespit ederek tanı ve takiplerinde yaygın olarak kullanırız.

Covid-19 Antikor Testi Nedir? Ve Kimler Yaptırabilir? 

Pek çok hastalıkta olduğu gibi artık Covid-19 geçirip geçirmediğimizi kanda bakılacak Antikor Testi ile tespit edebiliyoruz. Şu an bu testi isteyen herkes yaptırabilir. Bunun için damardan alınacak bir tüp kan örneği yeterli oluyor. Testin %99 güvenilirlikte sonucu hastaya kısa sürede bu hastalığı geçirip geçirmediği hakkında bilgi sahibi olmasını sağlıyor. 

Antikor testi için önemli bir noktayı belirtmek isterim. Bu test bir antijen testi değildir. Antijen testi kişinin aktif hastalığını, akut enfeksiyonunun varlığını tanımlayan testtir. Antikor testi ise kişinin daha önce enfeksiyon geçirip geçirmediğini ve aynı zamanda virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığını bize söyler. 

Virüs ile karşılaşmış, hastalık belirtileri göstermiş kişilerin bu belirtilerden ortalama 14 gün kadar sonra test yaptırması öneriyoruz. Fakat hastalığı asemptomatik yani bulgu vermeden geçirmiş kişilerin bu testi yaptırması daha değerli. Çünkü Covid-19 hastalığını toplumda belirtisiz geçirenlerin belirti vererek geçiren ve tedavi olanlara oranla fazla olduğu herkes tarafından biliniyor. 

Bir diğer yandan Antikor Testi ile kişi, Covid-19 tedavisinde uygun koşullarda sevdikleri ya da ağır tablo gösteren hastalar için plazma bağışçısı olup olamayacaklarını öğrenebiliyorlar. Normalleşme sürecinde Covid-19 pandemisinde hastalığı geçirip geçirmediğimizi öğrenmek, kendinize ve sevdiklerinize karşı bu süreçte hangi düzeyde ne gibi korunma önlemleri almanız gerektiği açısından çok fayda sağlayacağını biliyoruz. 

Bu makale 26 Ağustos 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Selda Can Arkaya

Etiketler
Korona
Dr. Selda Can Arkaya
Dr. Selda Can Arkaya
İstanbul - Klinik Biyokimya
Facebook Twitter Instagram Youtube