Bölgesel incelme yöntemleri

Bölgesel incelme yöntemleri

Yaşamın ilk birkaç yılında yeni yağ hücrelerinin oluşum hızı fazladır. Yağ depolanması arttıkça yağ hücrelerinin sayısı da artar. Şişman çocuklarda yağ hücrelerinin sayısı normal çocuklardakinin 3 katına kadar ulaşabilir. Ergenlikten sonra yağ hücrelerinin sayısı yaşam boyu hemen hemen aynı kalır. Bu nedenle özellikle süt çocukluğu döneminde çocukları aşırı beslemenin yaşam boyu şişmanlığa yol açabileceği bildirilmektedir.

Gençliğinde normal ölçülerde olup orta ya da ileri yaşlarda şişmanlayanlarda şişmanlık büyük oranda mevcut olan yağ hücrelerinin büyümesi sonucunda gelişir. Bu tipteki şişmanlık küçük yaşlardan beri olan şişmanlığa göre tedaviye daha iyi cevap verir. Fazla kilolar kadın erkek herkesin sorunu olabilir.

Fazla kilolardan kurtulmak için uygun diyet, egzersiz ve düzenli bir yaşam şattır. Ancak bu şartları yerine getiren kişilerde bile kaybolmayan inatçı yağ birikimleri olabilir. Kadınlarda daha çok basen, kalça bölgesi ve uyluk iç yüzlerde, erkeklerde ise karın ve bel bölgelerinde yağlanma görülür.

Yağ dokusunun toplandığı karın, bel, kalça, uyluk dış ve iç tarafı, diz çevresi gibi vücudun belli bölgeleri diyet ve egzersize dirençli yağ birikim bölgeleridir.

Bölgesel incelme yöntemleri

*Liposuction
*Karboksiterapi
*Mezoterapi
*LPG cellu M6 (endermoloji)
*Elektroterapi
*Pressoterapi (Lenfatik Drenaj)

 

Bu makale 17 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Dr. Özlem Şafak
Uzm. Dr. Özlem Şafak
Bursa - Klinik Biyokimya
Facebook Twitter Instagram Youtube