Yüz cildinde gevşeme ve sarkma; nedenleri, belirtileri ve tedavisi
Yüz cildinde gevşeme ve sarkma; nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yüz cildinde gevşeme ve sarkma

Gecen yüzyılın başında ortalama 40 yıl olan insan ömrü, günümüzde 80 lere ulaşmıştır. Doğal olarak daha uzun ömür ile birlikte meydana gelen yaşlanma süreci içerisinde tüm vucutta oldugu gibi yüz cildinde de birtakım değişiklikler oluşur. Yerçekiminin etkisiyle yüz ve boyundaki deri ve kas tabakasında bir sarkma ve gevşeme meydana gelir.

Deri yaşlanmasının nedenleri:

• İç etkenler (Intrinsik)

1. Genetik: Ailesel özelliklerimiz temel belirleyici unsurdur
2. Metabolik (vucuttaki yapım,yıkım olayları)
3. Hormonal (ellili yaşlardan itibaren menapoz gibi hormonal değişikliklerin de eklenmesiyle mevcut problemler daha da belirginleşir)

• Dış etkenler (Ekstrinsik)

1. Yerçekimi
2. Güneş hasarı (Fotoaging)***
3. Sigara ve alkol
4. Stres
5. Uykusuzluk
6. Kötü ve duzensiz beslenme

Yüz cildinde gevşeme ve sarkma nasıl oluşur?

• Derinin altındaki yağ dokusunda azalma meydana gelir.
• Derinin orta tabakası olan dermisteki kollajen ve elastin liflerin sayısının da azalması gerginlik ve elastikiyeti azaltır.
• Yerçekimi de gevşek dokunun kolaylıkla sarkmasına neden olur.

Tedavide kullanılan ameliyat dışı yöntemler:

. Radyofrekans ve İnfrared tedavisi

• Yağ enjeksiyonu: Sik kullanilan bir tedavi yöntemidir. Yüzde eksilen ve çöken bölgelere, hastanin baska bir bölgesinden alinan yag dokusu özel bir işlemden geçirilerek kokteyl haline getirilip enjekte edilir.Bu karışımın içerisinde bulunan canlı hücrelerle birlikte yüzde yeni damar oluşumu ve kanlanma da artar.Yüz daha canlı ve parlak görünüm alır.

• Dolgu maddeleri

• Lazer uygulaması: Yaşlanmaya bağlı olarak cildin gerginliğini saglayan kollajenin hem sayisi azalir hem de yapısı deforme olur.

ThermaScan lazer uygulamasi ile derinin içinde kollajen üreten fibroblast hücreleri uyarilir. Bu uygulamadan 8-10 hafta sonra yeni kollajen lifleri üretilir. Iki ayda bir yapilan bir kaç uygulama ile derinin sıkılığı artar.

Sciton Profraksiyonel lazer

Mikrolazer peeling (lazer ile cilt soyma)

• Mesolifting

Not: Eger yüz cildinde meydana gelen sarkma ve gevşeme ileri boyuttaysa hasta ameliyat dışındaki yöntemlerden cok fazla fayda göremez. Bunun için konusunda deneyimli bir Estetik plastik Cerrahi uzmanına başvurmak gerekir.


Bursa Klinik Biyokimya Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!