Ramazanda beslenme önerileri, sahurda ne yemeli?

Ramazanda beslenme önerileri,  sahurda ne yemeli?

Fazla kilolu kişiler oruç tutarak zayıflayacaklarını düşünürler ancak gün boyu besinsiz kalan vücudun çalışma hızı düşer.  Özellikle öğün sayıları da azalıp sadece iftarla günü geçirmeye çalışan kişilerin bazal metabolizma hızları da azalır ve tam tersi kilo artışı başlar.

İşte bu yüzden, metabolizma hızını düşürmemek için mutlaka sahura kalkılmalıdır! Bu yıl özellikle açlık süresi çok uzun, 15 saat sürecek açlığı daha da uzatmamalıdır.  Açlık zamanını uzatmak, kan şekerimizin daha da düşmesine neden olur. Sahura kalkmayıp açlık süresini uzatan insanlarda  sinirlilik hali, konsantrasyon düşüklüğü ve yorgunluk görülür. Bu tarz rahatsızlıklar iftar saati, kendimize hakim olmamızı engeller ve porsiyon miktarlarının artmasına neden olur.  Tatlı isteğini arttırır. 

SAHURDA NE YEMELİ?

Susamayı arttıracak tuzlu besinlerden, şarküteriden ve ağır yağlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.  Esmer ekmek tüketmek, açlığa tahammüle yardımcı olur.  Çorba, kahvaltılık ve meyve sahurda tercih edilebilir.  Protein içeren besinler de tokluk süresini uzattıklarından süt, peynir ve yumurta sahura eklenmelidir.

Bu makale 24 Şubat 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Dyt. Müge Aksu 1978 yılında Giresun'da doğmuştur Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde başladığı eğitimini başarıyla tamamlayarak Diyetisyen unvanını almıştır. Haliç Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Uzman Diyetisyen unvanını almıştır. Memorial Diyabet ve Kardiyoloji Merkezi’nde Diyabet Diyetisyeni, Acıbadem Hastaneleri Bakırköy ve Maslak Şubelerinde Sorumlu Diyetisyeni olarak çalışmış olan Uzm. Dyt. Müge Aksu poliklinik görevinin dışında, hastane mutfağı ve yatan hasta takibi ile ilgilenmiştir. Görevi süresince çeşitli kurumlarda seminer ve eğitim programları düzenlemiş farklı TV programlarına konuk olarak katılmıştır. İntermed Nişantaşı Polikliniğinde de danışman diyetisyen olarak görev alan Uzm. Dyt. Müge Aksu İstanbul Medipol Üniversitesind ...

Etiketler
Ramazanda beslenme
Uzm. Dyt. Müge Aksu
Uzm. Dyt. Müge Aksu
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube