Fiziksel aktivitenin sağlık ve zindelik için sağladığı yararlar giderek daha iyi anlaşılmaya başlamıştır. Düzenli fiziksel aktivitenin sağlıklı kilonun sürdürülmesi, dayanıklılık, güç ve esnekliğin artmasındaki rolünün yanı sıra kronik hastalıklara yakalanma riskini azalttığı açıkça bilinmektedir.

Dünya’nın her yerinde giderek maliyeti artan sağlık hizmetleri yönünden koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında fiziksel aktivitenin sağladığı yararlar önemli bir tasarruf sağlayabilmektedir. Ancak optimal bir sağlık için gerek çocuk gerekse yetişkinlerin büyük bir çoğunluğunun yeteri kadar fiziksel aktivite yapmadıkları görülmektedir. Yapılan bir araştırma verilerine göre kadınların %50’sinin aktivitesi çok hafif ve hafif, %45’inin aktivitesi orta, yalnız %5’inin aktivitesi orta düzeyin üzerinde bulunmuştur. Erkeklerin fiziksel aktivitesi daha fazla ise de aktivite düzeyi yaş ilerledikçe azalmaktadır.

Ramazan süresince üzerinde durulması gereken konu, fiziksel aktivitenin bu dönemde azalmasıdır. Özellikle çalışmayan bireyler, günlük enerji harcamalarını azaltmak ve zamanın bir an evvel geçmesi adına geç saatlere kadar uyumaktadır. Her türlü aktiviteden kaçınmak, oruç tutarken fazla acıkmadan rahat bir gün geçirmeyi sağlar. Sonuçta kimse park halindeki arabaya benzin doldurmaz. Ancak bu durumda metabolizma daha da yavaşlar, böylelikle kilo alımı için davetiye çıkarılmış olunur. Şişmanlığın da 40’ı aşkın hastalığa zemin hazırladığı düşünülürse hareketsiz yaşantının nelere neden olduğu çok daha net anlaşılır.

En azından kısa mesafelerde taşıt kullanmamak, taksiye de binilse 2 durak erken inmek, aracı otoparkın en uzak köşesine park etmek, asansör ve yürüyen merdivenlerden kaçınmak gibi fiziksel aktiviteyi artıracak yaşam tarzı değişiklikleri bile olumlu sonuçlar doğuracaktır. Yine de iftardan bir süre sonra yapılacak yarım saatlik bir yürüyüş sayısız fayda sağlar. Ramazan ayının bu sene sıcak yaz günlerine denk gelmesi susuzluk hissinin oluşmasını tetikleyeceği için kişilerin aktiviteden iyice kaçınmasına zemin hazırlasa da, akşam serinliğinde yürüme ve bisiklete binme gibi hafif – orta aktivitedeki etkinlikler kesinlikle ihmal edilmemelidir.


Muğla Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!