Rahim kanseri, genellikle menopoz döneminde ortaya çıkan bir kanser türüdür. Ortalama görülme yaşı 55 ile 58 olmasına rağmen çok genç yaşta kadınlarda da ortaya çıkabilir. Rahim kanserli hastaların üç önemli ortak özelliği, kilolu, şeker hastası ya da şeker hastalığına eğilimli ve hipertansiyonlu olmalarıdır. ABD'de jinekolojik kanserler sıralamasında meme kanserinden sonra en çok görülen kanser türü rahim kanseridir. Toplumlarda yaşam süresi uzadıkça yaşlılarda görülen bu hastalığın sayısı da artmaktadır.
Hastalık Riskini Artıran Diğer Faktörler
a- Doğum yapmama veya az sayıda doğum
b- İleri yaşta hala adet görme -Türkiye'de kadınlarda adetten kesilme yaşı 47′dir.
c- Doktor kontrolü dışında hormon tedavisi alınması
d- Rahmi olan kadınların Östrojen+Progesteron hormonu alması gerekirken, sadece östrojen hormon alması
e- Yumurtalıklarda hormon salgılayan tümör bulunması
f- Ailesinde; meme, yumurtalık ve rahim kanseri vakalarının bulunmasıdır.
Rahim Kanserinin Belirtileri
Rahim kanseri, erken belirti veren ve bu nedenle de tanısı erken konulabilen bir hastalıktır. Hastaların dörtte üçü erken evrede yakalanmaktadır.
Hastalığın belirtileri;
a- Adetten kesilmiş bir kadında vajinal kanamanın olması --
Menopoz sonrası kanama (Postmenopozal kanama)--
b- Adetten kesilmiş bir kadında aniden ve bol miktarda kötü kokulu bir akıntının ortaya çıkmasıdır.
Bu belirtiler, kişinin kesin olarak rahim kanseri olduğunu göstermez, ancak bu kişilerde kanser ile ilgili araştırmaların yapılması gerekir. Meme kanseri geçirmiş kadınların düzenli olarak kullanması gereken bazı ilaçlar rahim iç tabakasında kalınlaşmalara neden olur, bundan dolayı bu ilaçları kullananların 6 ayda bir
Jinekolojik Muayene ve Jinekolojik Ultrason ile değerlendirimeleri gerekmektedir.
Hastalığın Tanı ve Tedavisi
Rahim kanseri şüphesi bulunan hastalara jinekolojik muayeneden sonra ultrasonografi yapılır. Eğer kanama veya akıntı gibi bir belirti varsa mutlaka rahim içinden biyopsi alınmalıdır. Tanı konulunca uygulanacak olan tedavi, cerrahi müdahaledir. Operasyonda, rahim, yumurtalıklar ve karın içinden sıvı alınması, karnı örten yağlı gözenekli doku omentum, ve lenf nodlarının çıkarılması gerekir. Bu işlemler, jinekolojik onkoloji eğitimi almış kişilerce yapılabilir. Sonuçların patolog tarafından değerlendirilmesinden sonra gereken vakalarda tedaviye radyoterapi (ışın = şua ) de tedaviye eklenir.
UTERUS (RAHİM) SARKOMU
Uterus sarkomları, rahmin iç zarından değil rahim duvarındaki kas ve buna benzer dokulardan köken alan kanserleridir. Endometrium kanserine göre daha kötü seyrederler.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!