Radikal sistektomi ameliyatı nedir? öncesi ve sonrası

Radikal sistektomi ameliyatı nedir? öncesi ve sonrası

Bu ürolojinin en büyük ameliyatıdır. Gerekli Hazırlık döneminden sonra uygulanır. Bu ameliyatta mesane,prostat,alt idrar yollarının bir kısmı,meni keseleri ve vivardaki büyük damarlarının etrafındaki lenf dokuları çıkarılır. Eksiksiz yapıldığı takdirde 6-8 saat sürer, ameliyat sonrası hastamız en az24 saat yoğun bakımda kalır , ertesi gün odasına alınır 2-3 gün ağızdan beslenmiyeceği için özel proteinli serumlarla beslenme takviyesi yapılır.Genellikle 10-14 gün sonra hastaneden çıkarılır.

Lenf Dokusu Çıkarmak ve Sayısı Neden Önemli?

Radikal Sistektomi ameliyatının beklide en önemli bölümü burasıdır, lenf dokularını çıkarabilmek özel bir eğitim ve tecrübe gerektirdiği için bu bölüm meslekdaşlarımız tarafından pek önemsenmemektedir; ancak şu bilinen bir gerçektir ki bu ameliyatta ne kadar çok sayıda lenf düğümü çıkarılır ise hastalarımızın yaşam süresi o kadar uzamakta ve lenf dokularında kanser varlığında ilave kemoterapi gerektiği için hastalığın gerçekten ne kadar ilerlediği yada ilerlemediği net biçimde ortaya konabilmektedir.

Radikal Sistektomi Ameliyatı Sonrası İdrar Yapabilme Nasıl?

Ameliyattan sonra idrarın gelebilmesi için 2 yol söz konusu. Bunlardan birincisi küçük bir ince bağırsak parçası ile idrar yollarını birleştirip karın cildine bir torba vasıtası ile getirmek ve idrarın o torbaya dolması ve gerektikce hasta veya yakınları tarafından boşaltılması bu “ileal konduit” diye ürolojide adlandırılır.. İkinci yol ise bağırsaklardan mesane şekline benzer bir şekilde küre tarzında yeni mesane yapmak ve bunu dış idrar yoluna bağlayarak hastaların idrarlarını normal şekilde yani karın cildinde torba olmadan yapabilmeleri ki ürolojide bu “ Ortotopik Mesane” diye isimlendirilir.

Bağırsakdan Yeni Mesane Ameliyatı Nedir?

Hastaların daha konforlu hayat sürmeleri için,normal idrar deliğinden idrar yapabilmelerini sağlamak için uygulanan bir ameliyattır; bağırsaklardan bir bölüm ayrılıp küre şekline skoulur ve böbreklerden gelen her iki idrar yolu buna bağlanır, bu yeni mesanenin bir tarafı da penis içi idrar yoluna bağlanır.Bu özel eğitim ve tecrübe gerektirir; biz bu konuda ekip olarak İstanbul da beklide en ciddi tecrübeye sahibiz.

Ameliyatın 15-18. günleri arası hastamızın idrar sondasını çıkarıp yeni mesaneleri ile idrar yapma eğitimi veriyoruz; eğer hastalarımız arzu ederse bazen daha önceden bu ameliyatı uyguladığımız hastalarımızı davet edip yeni hastalarımızla tanıştırıyoruz. İdrar yapmayı öğrenmek yaklaşık 4-5 gün sürüyor, bu süreç sonunda hastalarımız yeni mesanelerini tamamen boşaltabiliyorlar. 

Ameliyat Sonrası Takip

Diğer kanserlerde de olduğu gibi ilk 2 yıl 3 aylık takipler, daha sonra 6 aylık takiplere 5 yılı tamamlıyoruz.

Ameliyat Sonrası Kemoterapi Kime?

Eğer çıkarılan mesane de kanser mesane nin dış tabakasına kadar ilerlemiş yada çıkarılan lenf dokularında kansere rastlanır ise hastalarımız kemoterapi programına alınıyor. Eğer bu faktörler yok ise kemoterapiye gerek yok; ancak 5 yıllık takip sürecinde uzak organlarda (Akciğer, Karaciğer, Kemik ler yada karın içi bir yerde) kanser tekrar ederse (nüks ederse ) hastalar kemoterapi programına alınıyor.

 

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Prof. Dr. Tahir KARADENİZ 1957 yılında Ankara'da dünyaya gelmiştir.Orta ve lise öğrenimini TED Ankara Maarif Koleji'nde tamamlamıştır.1975-1982 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimi aldıktan sonra 1984- 1989 yılları arasında  ihtisasını  İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'nda tamamlamıştır. Mecburi hzimetini Kastamonu'da yaptıktan sonra Askerliğini Denizli Askeri Hastanesi'nde Üroloji Uzmanı, Tbp. Asteğmen olarak yapmıştır.1996 yılında "Üroloji Doçent" ünvanını almış; 1998 yılında Türkiye’de ilk ve tek yapılan ÖSYM’nin hazırladığı Klinik Şef Merkezi sınavını derece ile kazanıp çalıştığı "Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesine Üroloji Klinik Şefi (Direktörü) olmuştur. 2013 yılında Yeni Yüzyıl Üniversitesi'nde profesörlüğe atanmış ve hâlen Medicana International İs ...

Prof. Dr. Tahir Karadeniz
Prof. Dr. Tahir Karadeniz
İstanbul - Üroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube