Penis büyütme nedir?

Penis büyütme nedir?

Penisin boyu ve kalınlığı, erkekler için süregelen sorunlardan bir tanesidir. Birçok erkek penislerinin küçük, eğri ve ince olduğundan şikayet eder.Bu yüzden birçok erkek, penis büyütme ameliyatlarını tercih eder. Genelde operasyonlarla gerçekleştirilen; penis eğriliğinin giderilmesi, sünnet hatalarının giderilmesi, penis boyunun uzatılması ve penis kalınlığının artırılması erkeklerin en çok tercih ettiği operasyonlar arasında yer alır.

Normal penis boyutu nasıl olmalıdır?

Normal boyutlardaki bir penis sönük halde iken 5-6 cm uzunluğundadır. Ereksiyona girdiğinde, hacim ve boy olarak büyür ve yaklaşık olarak 11-14 cm uzunluğuna kadar erişir. Bu değerler normal bir penis boyutunda olması gereken değerler olarak kabul edilir. Eğer penis boyu bu değerler altında ise o zaman penis büyütme ameliyatlarından söz edilebilir.

11-12 cm ve üzeri uzunlukta penis boyları normal olarak kabul edilir. Penis kısalığı başta olmak üzere, erkeklerdeki en büyük penis sorunları; penis eğriliği, penisin normalden daha ince olması, kıvrık olması, sünnet hatalarından kaynaklanan penis bozuklukları olarak sıralanabilir.

Penis büyütme ameliyatları nasıl yapılır?

Bu tür ameliyatlarda sık kullanılan yöntemlerden bir tanesi de publis kemiği ile penis kökü arasında yer alan deri altı ve kemik arasında bulunan ve penisin asıcı ve tutucu bağları olan fundiform ve süspansor ligament denilen kısım kesilerek, penisin vücut içerisindeki kalan kısmı dışarı çıkarılır. Ameliyat ile penisin boyu hem sönük halde iken, hem de ereksiyon halinde iken uzamış olur. Ameliyattan sonra ereksiyon kaybı ya da his kaybı yaşanmaz.

Penis büyütme ya da uzatma ameliyatlarında diğer bir yöntem ise testis torbaları ile penis ucu arasındaki mesafe büyütülür. Aslında normalde var olan ancak görünmeyen ve penis ile torba arasında yer alan kök kısmı ile penis boyu uzatılmış olur. Aslında bu yöntem ile penisin boyu normal koşullar altında uzatılmış olur.

Bazı durumlarda özellikle kilolu insanlarda görülen gömülü penis uzatılabilir. Penis kök bölgesindeki yağlar alınarak, penisin boyunda belirgin bir uzama görülür. Bir diğer penis uzatma yöntemi ise skrotum arasında kalan bağlantının uzatılmasıdır. Skrotum ile penisin bağlantısı bağımsız olarak görünür ve penisin uzaması sağlanmış olunur. Penis uzatma ameliyatları kadar, penis kalınlaştırma ameliyatları da erkekler tarafından sıklıkla tercih edilir. Bu tür ameliyatlarda genelde en sık uygulanan yöntem, yağ enjeksiyonudur. Vücudun herhangi bir bölgesinden alınan yağlar, özel işlemlerden geçirilir ve penis bölgesine enjekte edilir. Bu yöntemle penis bölgesine aktarılan yağların yaklaşık olarak %50-60 kadarı 6 ay sonunda kalıcı olarak penis bölgesinde yer alır.

PENİS KALINLAŞTIRMA AMELİYATLARI

Kozmetik penis operasyonları arasında yer alan penis kalınlaştırma operasyonları genelde ince yapıda olan penislere uygulanır. En bilinen yöntem yağ enjekte yöntemidir. Yağ enjeksiyonu, kişinin vücudunun herhangi bir yerinden alınan yağ dokusunun penis bölgesine enjekte edilmesidir. Bu yöntemin başka bir varyasyonu ise kompozit doku transferleri ya da çeşitli dolgu malzemeleri ile yapılmasıdır. Yağ enjeksiyonu yönteminden birçok kişi memnun kalır. Bu yüzden birçok kişi 6 ay sonunda ikinci bir operasyon isteyebilirler. Genelde bu tür operasyonlarda sedasyon anestezi adı verilen anestezik yöntem kullanılır. Bu tür operasyonlar yaklaşık olarak 1 saat kadar sürer.

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Cem Özlük

Op. Dr. Cem ÖZLÜK, Ankara'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde, başladığı tıp eğitimini 2006 yılında başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, 2007 - 2012 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapmış ve Üroloji Uzmanı olmuştur.  Uzmanlık eğitimi sonrasında Şırnak'ta mecburi görevini yerine getirmiş ve görevi esnasında 1500'ün üzerinde başarılı cerrahi vaka ile tamamlayıp üstün hizmet sertifikası almıştır. (Şırnak'ta bir günde dört farklı hastaya laparoskopik nefrektomi yani kapalı yolla kanserli veya çalışmayan böbreğin çıkarılması ameliyatını yaparak oldukça önemli bir başarıya imza atmıştır.) Amerika ve İtalya’da penoplasti (penis estetiği) ve vajinoplasti (vajina estetiği) alanlarında eğitim almış, Yurt dışında 200'ün üzerinde genital este ...

Op. Dr. Cem Özlük
Op. Dr. Cem Özlük
Antalya - Üroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube