Psikoterapi nedir?

Psikoterapi nedir? Ne işe yarar? Akıllarda bu sorular olur genellikle. Psikoterapi uzun ve zahmetli bir süreçtir. Konuşma terapisi ile karşınızdakinin sizi ikna ettiği bir süreç değildir psikoterapi.

Psikoterapi nedir?

Tam tersi içinde iknanın olmadığı farkındalığın ön planda olduğu bir süreçtir. Günlük yaşamda yaşanan sorunlar, ilişki problemleri, davranış özellikleri, aile içi problemlerin konuşulduğu, bunların kişilik özellikleriyle bağlantılarının kurulduğu bir süreçtir. Daha profesyonel anlamda ise psikoterapi, profesyonel ilişki ve konuşma yolu ile yöntem kullanarak iyileşme ve olumlu değişiklikleri hayata geçirme yöntemidir.

Psikoterapide problemleri anlayıp çözümleyebilmek için bilimsel olarak kanıtlanmış belli teoriler kullanılır. Psikoterapist seni dinlerken yaşadığın durumları belirli psikolojik teorilere dayandırarak dinler ve böylece farklı açılardan bakmaya başlayarak farkındalık kazanırsın.

Psikoterapide yaşadığın duruma bir bütün olarak bakılır. Yani amaç sadece o an yaşadığın sıkıntıyı ortadan kaldırmak değildir. Günü kurtarmak değil, yaşadığın sıkıntının sana neyi işaret etmeye çalıştığına bakılarak daha bütünsel bir çalışma amaçlanır.

“Her şeyin en mühim noktası başlangıçtır” 

Bu makale 17 Mart 2023 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Psk. Meltem Şahin

Psk. Meltem Şahin, Lisans eğitimini Üsküdar Üniversitesi Psikoloji bölümünde tamamlamıştır. Mesleki deneyim edinme sürecinde psikolojik danışmanlık merkezinde staj yapmıştır. Lisans eğitimi boyunca ve sonrasında çeşitli psikoterapi eğitimleri almıştır ve almaya devam etmektedir.Mezun olduktan sonra yetişkin ve ergen odaklı danışan kabulüne başlamıştır. Duygu odaklı terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, EMDR, HYT, EFT, Masterson, Kum Terapisi ile devam etmektedir. Psikolojik test olarak MMPİ Kişilik testi uygulamaktadır.

Üsküdar Üniversitesinde yüksek lisans öğrenimine devam etmektedir. 

Etiketler
Psikoterapi nedir
Psk. Meltem Şahin
Psk. Meltem Şahin
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube