Psikoterapi, evlilik terapisi, panik terapisi

Psikoterapi, evlilik terapisi, panik terapisi

Psikoterapi

Giderilemeyen ihtiyaçlar, gerilim, stres, bedensel ve ruhsal sorunlar, nereye gideceğini bilememek, gelişememek, değişememek günümüz insanının  az ya da çok deneyimlediği yaşam sorunları. Bu tür sorunları  aşmada bir çok yöntem denensede en etkili ve kalıcı yöntemlerin başında “Psikoterapi” geliyor….

Psikoterapi nedir ? psikoterapist kime denir?

Sözlük anlamı olarak “ruhsal tedavi” anlamına gelse de pratikte ilaç ya da tıbbi alet kullanmadan yapılan “konuşma tedavisi” anlamında yaygın olarak kullanılmaktadır. Telkin, öğüt, ya da bütüncül bakmayan çeşitli tekniklere psikoterapi yönteminden çok destek yöntemler denebilir. 

Psikoterapist  deneyime dayalı uzun eğitimler sonucu kazanılmış psikoterapi yaklaşım ve becerilerini bilimsel ilkelere uygun ve elden geldiğince standardize biçimde hasta ya da danışana uygulayan kişidir .

Psikoterapi kimlere uygulanır ? Her tür basit, karmaşık sorun, danışma, hastalık (istisnaları mevcuttur) ve kişisel gelişim amaçlı kullanılabilir.

Psikoterapinin çeşitleri nelerdir? Uygulanan teknik, kaynak, ya da konularına göre çeşitli biçimlerde isimlendirilmektedirler. Örneğin, Davranışçı, dinamik, varoluşçu, bilişsel, Geştalt, grup evlilik terapisi, aile terapisi, cinsel terapi vb.

Kişisel gelişim mi psikoterapi mi?: Aslında her ikiside aynı amaca hizmet ediyor; büyümek, gelişmek, sorunlardan kurtulmak. Kişisel gelişim programlarının çoğu köklerini psikoterapilerden almaktadır ve mutlaka az ya da çok işe yaramaktadır ancak piyasadaki bir çok kişisel gelişim kurs ve kitapları değişimden çok hoşça vakit geçirmeye yarıyor gibi görünmektedir. Kalıcı bir değişim isteniyorsa deneyime dayalı ve uzun süreli çalışma yapmak gerekir. 

Psikoterapinin içeriği nedir? Ne işe yarar?

İnsanın büyüyüp gelişebilmesi için öncelikle çevrede sunulanları fark etmesi ve ihtiyacına uygun biçimde çevredekilerden faydalanmayı öğrenmesi gerekmektedir. Çevreyle temas edebilmenin koşulu öncelikle kendi sınırınızı ve zemininizi tanımak tan geçer. Kendi zemininize şöyle bir bakın, içinizde ne kadar çok zıtlık, çelişki, bitmemiş, tamamlanmamış iş var. Bu zıtlıklar, tamamlanmamışlıklar, bugünkü en temel ihtiyaçlarımızı fark etmemizi ve gidermemizi engellemektedir. Giderilemeyen ihtiyaçlar gerilim, stres, bedensel ve ruhsal sorunlar olarak ortaya çıkmaktadır. İçinizde sahip çıkmadığınız zıtlıklar (örneğin kaba tarafınız, bencil tarafınız) tanındıkça, ihtiyaçlar fark edildikçe, yarım kalmış işler tamamlandıkça,  daha çok şimdide yaşayabilir ve şimdideki dataları fark edebilirsiniz. Şimdide kalabilmek ve şimdide farkındalığın ödülü ise şimdideki sorunları ve ihtiyaçları kolaylıkla giderebilmek ve mutlu olmaktır. Hedef şimdiyi yaşamak değil şimdide yaşamaktır. 

Psikoterapi Merkezine ne tür insanlar başvuruyor ne tür çalışmalar yapılıyor?

Mutsuz hisseden, “ben doğal davranamıyorum, değişmek istiyorum” diyen, zihinle fazlaca meşgul, doğal duygularını yok saymaya alışmış  ve bu nedenle çarpıntı, panik, titreme, baş dönmesi gibi fiziksel sorun yaşayanlar en sıklıkla başvuru aldıklarımız. Ayrıca son dönemlerde  evlilik ve cinsel sorunlarla ilgili yoğun başvurular alıyoruz. 

Bu makale 17 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Dr. Mehmet Levent SOYLU, 1965 yılında Adana'da doğmuştur. Liseyi Tarsus Amerikan Lisesi'nde bitirdikten sonra Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp dokotru unvanı almıştır. İhtisasını ise yine aynı fakültede yapmış ve Psikiyatri Uzmanı olmuştur. 1 yıl boyunca Tavistok'da Cinsel taciz tedavisi ve Londra Psikiyatri Enstitüsü'nde “Evlilik ve Cinsel Terapileri” eğitimi görmüş olan Uzm. Dr. Mehmet Levent SOYLU,  Evlilik ve Cinsel Terapileri hakkında 20’den fazla bilimsel yayın ve makale sahibidir. Ayrıca “Erken Boşalmada Kendi Kendine Tedavi" adlı bir kitabı ve “Kadın Cinsel Sorunları” ile ilgili baskıda olan ikinci bir kitabı bulunmaktadır. 1997 yılında cinsel rollerle ilgili yapmış olduğu bir projesi TÜBİTAK tarafından desteklenmiştir. Uzm. Dr. Mehmet Levent SOYLU, 15 yıldır Cle ...

Etiketler
Evlilik terapisi
Uzm. Dr. Mehmet Levent Soylu
Uzm. Dr. Mehmet Levent Soylu
Adana - Psikiyatri
Facebook Twitter Instagram Youtube