Prp (plateles rich plasma)

Prp (plateles rich plasma)

PRP Tedavisi (Platelets Rich Plasma - Trombosit Yönünden Zenginleştirilmiş Plazma);

PRP, kişinin kendisinden alınan az miktarda kanın santrifüj edilmesiyle elde edilen trombositlerin cilde geri verilmesi prensibi ile yapılan ve yaklaşık 15 yıldır tıpta kullanılmakta olan güvenilir bir yöntemdir. 
Merkezkaç kuvvetiyle santrifüj edilen kan, beyaz ve kırmızı hücrelerine ayrıştırılır ve binlerce beyaz kan hücresi ile trombositleri toplayarak bir araya getirir.

PRP uygulamasının çıkış noktası, yara iyileşmesidir. Ayrıca hyaluronik asit dolgusu gibi çalışarak kırışıklıkların giderilmesini, derinin kendini yeniden yapılandırmasını, kollajen ve elastin gibi doku desteklerini üretmesini sağlayıp, yılların ve güneş ışınlarının (ultraviyole) zararlı etkilerini ortadan kaldırır.

Yara iyileşmesinin cilt yaşlanmasıyla nasıl bir ilgisi vardır?

Dokuların güneş ışınları gibi dış etkilerle maruz kaldığında oluşan yıpranma ile, yaşlanmanın cilde verdiği hasarlar benzerdir. Her iki durumda da yapılan uygulamalar birbirine yakın faydalar sağlar. Platelets Rich Plasma (PRP) uygulamasının yara iyileşmesinde ve deri yaşlanmasını önlemedeki etkisi bu benzerlikten kaynaklanır.

Plateletlerin salgıladığı 60 değişik büyüme faktöründen sadece birkaçı sentetik olarak elde edilebildiği ve "anti-aging mucizesi" olarak pazarlanan kozmetik ürünlere konulduğu düşünülürse, plateletlerin cildin yaşlanmasını önlemede ne kadar etkili olabileceğini siz hayal edin.

PRP uygulaması, size ait bir doku hasarının yine size ait bir biyolojik materyalle iyileşmesine aracılık eder. Uygulamanın çıkış noktası yara iyileşmesidir, ancak saç mezoterapisi gibi pek çok farklı alanda kullanılmaktadır.

Nasıl Uygulanır?

Kan, steril tüplerde santrifüj edilir ve elde edilen trombositler hiç bir şeyle temas ettirilmeden, çok küçük iğneciklerle cildin bir kaç mm. altına mezoterapi ile ya da, enjeksiyon yolu ile verilir. Ayrıca maske şeklinde de uygulanabilir.

İşlem yarım saatte tamamlanır ve iki saat sonra makyaj yapılabilir. Sosyal hayatınız kesintiye uğramaz. Dolgu ürünü olmadığı halde çizgi ve kırışıklıkların azalmasını, leke giderici olmadığı halde cildinizin renk tonunun eşitlenmesini, kozmetik ürünü olmadığı halde gözaltı torba ve morlukların azalmasını ve bir saç güçlendirici olmadığı halde -saçlı deriye uygulandığında- saçlarda canlılık ve parlaklığın artmasını sağlar.

Cildin durumuna göre, bir kaç haftalık aralarla 3 veya 4 kez yapılır. Gerekirse belirli bir düzende tekrarlanır. Uygulama sonrasında antioksidan özellikli kozmetik ürünlerle desteklenmesi tedaviye katkı sağlayacaktır.

Bu makale 13 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Çağrı Sade

Etiketler
Prp tedavisi
Op. Dr. Çağrı Sade
Op. Dr. Çağrı Sade
İstanbul - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube