Fue yöntemi ile saç ekimi
Fue yöntemi ile saç ekimi

Saç nakli Estetik Cerrahi müdahaleler arasında her geçen gün popülerleşen, sağlık alanında hastaların dünya üzerinde bu nedenle yoğun olarak seyahat ettiği bir prosedürdür. Bu popülerleşme nedeni ile saç nakli işlemleri birçok branş ve kişi tarafından uygulanılmaya çalışılsada vurgulanması ve hatırlatılması gereken en önemli husus bu işlemin muhakkak bir Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı tarafından ve denetiminde olması gerektiğidir.

Saç transplantasyonu seçilecek yönteme göre saçların enseden şerit şeklinde çıkarılarak tekli, ikili ve üçlü saç köklerine ayrılarak greftlerin hazırlandığı ve saçsız bölgelere ekildiği (FUT-Folikuler Unit Transplantation) veya saç köklerinin özel motorlar veya mikromotorlar yardımı ile ense bölgesinden tek tek elde edilip saçsız bölgelere nakledildiği (FUE-Foliculer Unit Extraction) iki güncel yöntem olarak uygulanmaktadır. FUE yönteminde yüksek sayıda greft elde edilebilmesi ve ense bölgesinde herhangi bir kesi yapılmadan işlemin tamalanıyor olması bu yöntemin saç naklinde bir adım öne çıkmasına neden olmuştur.

Ameliyathane ortamında steril olarak gerçekleştirilen saç ekim işlemi lokal anestezi ile uygulanmaktadır. İşlem esnasında veya sonrasında hiçbir şekilde ağrı şikayeti olmaz. FUE yöntemi ile ense bölgesinden toplanan greftler saçsız alanlara doğal görünüme uygun olacak şekilde ve sıklıkta hazırlanan kanallara transfer edilir. İşlem sonrasında saçların alındığı alana bandaj uygulanır. Bu bandaj 2. gün ilk yıkama yapılırken yine hekim tarafından açılır. Ameliyat sonrası yüzde şişlik olmaması için gerekli medikal tedavi uygulanır ve ilk 2-3 gün hastanın istirahat etmesi önerilir.

Greftlerin alınması ve ekilmesi aşamalarında gerekli cerrahi kurallara uyulduğu taktirde saç nakli işleminden rahatlıkla %95 başarı elde edilir. FUE yöntemi ile 2. veya 3. seans uygulamalar yapılması mümkündür. Çok başarılı olan nakil işlemi sonrası ek seanslar hastada aşırı derecede açık alan olması veya işlem sonrasındaki yaşamında kendi saçlarını kaybetmesine bağlı açıklıkların gelişmiş olması nedenleri ile gerekebilir.

Hastanın donör alanının durumuna göre FUE yöntemi ile 6000-7000 greft nakletmek mümkün olabilmektedir. Bu değerlendirmeler hastanın ihtiyacına göre ameliyat öncesinde belirlenir. Açıklığın fazla olması ve tek seferde yüksek sayıda greftin toplanmasının mümkün olamayacağı durumlarda ise ikinci seans en erken 6 ay sonra yapılabilir.

Saç nakli saçları sıkılaştırmak için mevcut saçları kesilmeden bayan hastalarada rahatlıkla uygulanabilen bir yöntemdir.

Saç ekiminde ki başarılarımız arttıkça kaş, sakal ve bıyık ekimleri de yapılan işlemler arasında yerini almıştır.

Saç nakli esnasında ve sonrasında veya saç gençleştirmek amacı ile PRP olarak bilinen kişinin kendi kanından hazırlanan ve saç köklerine anjekte edilen hücre tedavisi ile saçlar gürleştirilmekte ve canlılıkları artırılmaktadır. PRP , vitamin tedavilerinden hazırlanan kürler saç ekim işlemleri ile kombine olarak uygulanabildiği gibi sadece bakım amaçlıda rahatlıkla uygulanabilen çok değerli tedavilerdir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!