Mutluluk çubuğu nedir?

Mutluluk çubuğu nedir?

Sertleşme yetisini kaybetmiş penis dokusuna bu fonksiyonu sağlamak amacıyla geliştirilmiş yapay penil protezlere halk arasında ‘’Mutluluk çubuğu’’ denmektedir.

Piyasada iki tip penil protez mevcuttur; bükülebilir (semirijit) ve şişirebilir (2 veya 3 parçalı).

Çoğu hasta, doğala yakın sertleşme sağladığı için 3 parçalı şişirilebilir protezleri tercih ederken 2 parçalı penil protezler daha az mekanik problem çıkarması ve kullanımı daha kolay olması nedeniyle tercih edilebilir.

3 parçalı penil protez için bahsedilen parçalar korpus kavernozum (peniste sertleşmeyi sağlayan 2 adet silindirik içi kanla dolarak genişleme ve uzama potansiyeli olan etrafı tunica albuginea denen güçlü bir zarla çevrili doku) içine yerleştirilen bir çift şişirilebilir silindir, skrotum (hayalar etrafı) bölgeye yerleştirilen bir pompa ve alt karın bölgesine yerleştirilen rezervuardan (şişmeyi sağlayan sıvının deposu) oluşur.

2 parçalı şişirilebilir penil protezde ise karın bölgesine yerleştirilen rezervuar bulunmaz pompa içerisinde aynı zamanda sıvı mevcuttur.

Bükülebilir protezler ise sadece penis içine yerleştirilen, sadece bükülme özelliği olan bir çift silindirik yapıdan oluşurlar ve uygulandıklarında peniste sürekli bir sertlik sağlarlar. Bükülebilir protezler daha ileri yaştaki ve daha az ilişkiye giren hastalara önerilir.

Her iki tip penis protezini de hasta istediği zaman kullanabilir.

Bu makale 11 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Haluk Kulaksızoğlu

Prof. Dr. Haluk KULAKSIZOĞLU, 1969 yılında İstanbul'da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimini tamamlamış ve tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise yine aynı üniversitenin Üroloji Anabilim Dalı'nda yapmış ve Üroloji Uzmanı olmuştur. ABD Boston Üniversitesi'nde ise Nöro-üroloji (işeme bozuklukları) ve cinsel işlev bozuklukları konularında çalışmalar yapmıştır.

Şişli Florence Nightİngale Hastanesi'nde mesleki çalışmalarına devam etmekte olan Prof. Dr. Haluk KULAKSIZOĞLU, hem kadın hem erkeklerdeki idrar kaçırma ve yapamama rahatsızlıkları, iktidarsızlık ve kısırlık, Prostat hastalıkları gibi konularda ürolojinin son tekniklerini kullanmakta ve tedavi planlamalarını birçok farklı branştan hekimle birlikte yapmaktadır.  

Etiketler
2 parçalı şişirilebilir penil protez
Prof. Dr. Haluk Kulaksızoğlu
Prof. Dr. Haluk Kulaksızoğlu
İstanbul - Üroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube