Uyku bozukluklarının teşhisi ve tedavisinin belirlenmesinde uyku testi, yani polisomnografiden yararlanılır.

Gündüz ve gece uykusu farklı özellikler taşıması nedeniyle standart uyku testi tercihen gece uykusunda, uyku laboratuarında yapılmaktadır.

Uyku testi için, uyku ilacı yada uyku kalitesini etkileyecek herhangi bir materyal kullanılmaz. Olabildiğince doğal bir uyku sağlanır.Uyku testinin hiçbir aşamasında acı verici bir girişim yoktur.

Testler uyku merkezinde, hastaların rahat edebilecekleri bir ortamda yapılır.Uyku süresince beyin dalgaları, göz hareketleri, kalp ritmi, solunum, göğüs ve karın hareketleri, vücuttaki oksijen oranı ve bacak hareketleri elektrotlar vasıtasıyla bilgisayara aktarılır.Uyku teknisyeni gece boyunca tüm kayıtları monitör ve kameralardan takip eder.

Hasta uyku esnasında veya uyanıkken rahatlıkla sağa, sola dönebilir yada gerekirse tuvalete kalkabilir. İhtiyaç duyduğu zaman uyku teknisyeniyle konuşabilir, bir isteği yada sorusu varsa iletebilir.

Gece boyunca elde edilen tüm kayıtlar sonraki gün içinde uyku uzmanı doktorlar tarafından detaylı olarak değerlendirilip raporlanır.

Uyku hastalığının durumu ve tedavi seçenekleri takip eden hekim tarafından anlatılır ve planlanır.

Uyku testinin yapılacağı gün neler yapılmalı ?

• Testin yapılacağı gün çay, kahve gibi kafein içeren içecekler olabildiğince kullanılmamalıdır.

• Test günü uyku düzenini etkileyebilecek ilaç kullanılmamalı, kullanılması gereken ilaçlar varsa doktora bildirilmelidir.

• Testin yapılacağı akşam hafif bir akşam yemeği tercih edilmelidir.

• Kayıtların daha sağlıklı olması açısından test günü saçlar nemlendirici krem içermeyen bir şampuanla yıkanmalıdır.

• Hastanın testten önceki gece her zamanki saatte uyuması, testin yapılacağı sabah her zamanki saatte uyanması ve gün içinde uyumaması tavsiye edilir.

• Hasta uyumak için kullandığı pijama, vb. şahsi eşyalarını yanında bulundurmalıdır..

• Uyku testi esnasında,testin sağlıklı sonuçlanabilmesi için aynı odaya refakatçi alınmamaktadır.


İstanbul Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!