Polarize gözlük

Polarize gözlük

Polarize güneş gözlükleri, suya çok zaman harcayan insanlar arasında her zaman çok popüler olmuştur. Ve iyi sebeplerden dolayı - polarize lensler, güneş ışığını diğer yüzey gözlüklerinden daha iyi yansıtan ışığın parlamasını engeller.

Ancak güneş gözlükleri sadece  balık avlamayı veya plaja gitmeyi seven insanlar için değildir. Açık havada parlamadan rahatsız olan herkes bu gelişmiş güneş gözlüklerinden faydalanabilir.

Polarize güneş gözlükleri de sürüş için yardımcı olabilir, çünkü taşıt davlumbazları ve açık renkli döşeme gibi düz yüzeylerden parlamalara neden olan yansımaları azaltır.

Katarakt ameliyatı olan biri de dahil olmak üzere ışığa duyarlı bazı insanlar, polarize güneş gözlüklerinden de faydalanabilirler.

Polarize lensler nasıl çalışır?

Güneş ışığı her yöne dağılır. Ancak düz yüzeylere çarptığında, yüzeylerden yansıyan ışık kutuplaşmaya meyillidir - yani yansıyan ışık ışınları daha düzgün (genellikle yatay) yönde hareket eder. Bu, parlamaya neden olan ve görünürlüğü azaltan sinir bozucu ve bazen tehlikeli bir ışık yoğunluğu yaratır.

Polarize olmayan güneş gözlükleriyle vs polarize olmayan güneş gözlükleriyle yan yana perspektif görünüm

Polarize güneş gözlükleri, özellikle su üzerinde üstün parlama koruması sağlar.

Polarize lensler, bu tür yoğun yansıyan ışığı engelleyen, parlamayı ve rahatsızlığı azaltan özel bir filtreye sahiptir.

Polarize güneş gözlüğü camları konfor ve görünürlüğü arttırsa da, bu lensler tavsiye edilmediğinde bazı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bunun bir örneği, yansıyan ışığın parlak yamalarını görmek istediğiniz yerdeki yokuş aşağı kayaktır, çünkü sizi buzlu koşullara karşı uyarırlar.

Bu makale 23 Şubat 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Alper Aras

Op.Dr Alper Aras, lisans öncesi öğrenimleririnin ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi' nde (İngilizce)  başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almiştir.İhtisasını ise,Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tamamlayarak Göz Hastalıkları uzmanı olmuştur.

Mesleki çalışmalarına Kızılay Altıntepe Tıp Merkezi'nde devam etmektedir.

Yazarı sosyal medya'da takip edin
instagram
Etiketler
Gözlük
Op. Dr. Alper Aras
Op. Dr. Alper Aras
İstanbul - Göz Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube