Plazma tedavisi nedir ?

Plazma tedavisi nedir ?

Plazma tedavisi diğer adıyla PRP trombositten zengin plazma tedavisidir. Son yıllarda pek çok tıp alanında onarım, doku yenilenmesi istenen durumlarda uygulanmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

 

Vücudumuzun herhangi bir yeri yaralandığında bu bölgede bazı hücrelerin topladığı ve diğer bölgelere göre konsantrasyonunun arttığı tespit edilmiştir. bu hücreler bazı reaksiyonları başlatarak dokularda iyileşmeyi sağlar. Pek çok doku yenilenme işleminde biz isteyerek dokularda kontrollü bir hasar oluştururuz ki bu hasar bölgede hücre toplanmasını arttırarak iyileşmeyi başlatır ve bölge gençleşir.

 

Plazma tedavisi bu mekanizmadan hareketle oluşturulan bir tedavidir. Sanki bir hasar oluşmuş gibi bölgede bazı hücrelerin ve büyüme faktörlerinin yoğunlaşması sağlanır ve böylece onarım süreci başlatılır.

 

PLAZMA TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR?

 

Tedavi 15 gün arayla seanslar şeklinde yapılır. Uygulanmak istenen tedaviye göre seans sayısı 3 veya daha fazladır.

 

Uygulama öncesinde veya sonrasında dikkat edilecek herhangi bir şey yoktur. Uygulama öncesinde tetkik yapılması gerekmez.  Tedavi sonrası iyileşme süresi gerektirmez hasta hemen günlük aktivitesine dönebilir.

 

Tedavi için özel geliştirilen kitler vardır ki bunlar tek kullanımlıktır. Hastanın kanı bu tüplere alınarak ayrıştırılır. Kanın istenmeyen kısmı aşağıya çökerken istenen kısmı üstte toplanır, bu kısım ince uçlu iğnelerle çok kısa bir işlemle tedavisi planlanan bölgeye uygulanır. Ayrıştırılan kısımda trombositler ve büyüme faktörleri bulunur. Bunlar bir dizi onarım ve iyileştirme reaksiyonunu başlatarak kök hücrelerin bölgeye toplanmasına neden olur.

 

PLAZMA YEDAVİSİ KİMLERE UYGULANMAZ?

Kanser hastalarına uygulanamaz.

 

PLAZMA TEDAVİSİNİN RİSKLERİ NELERDİR?

 

Hastanın kendi kanından özel ve tek kullanımlık tüplere alınarak hazırlanan bir işlem olduğu için enfeksiyon bulaşma riski ve alerji riski taşımaz . Oldukça güvenli bir tedavidir.

 

 

PLAZMA TEDAVİSİYLE CİLT GENÇLEŞTİRME

Bu tedavinin en önemli tedavi alanlarından biri cilt gençleştirme alanıdır.  Uygulama hastanın cilt özelliklerine göre 2 hafta arayla 3 veya 4 kez yapılır. Kalıcı sonuçlar 1,5-2 ay sonra alınmaya başlanır. Ciltte alınan değişiklik tamamen doğaldır. Herhangi bir ifade değişikliği veya şiş görünüm oluşmaz.

 

Ciltteki akneler azalır

Akne izleri azalır veya kaybolur.

Cilt rengi genel olarak açılır. Lekelerde, kızarıklıkta azalma olur.

Sıkılık artışı olur. Yüz ovali toparlanır.

İnce çizgiler ve kırışıklıklar kaybolur veya azalır.

Cilt görünümü daha sağlıklı ve parlak olur. Cilt dolgunlaşır.

Ciltteki skarların tedavisinde kullanılır

Bu sonuçlar 2 ay sonra belirginleşir, giderek artar. 1 yıl sonra herhangi bir bozulma tespit edilmez. Ancak daha iyi sonuçlar için 1-3 seans uygulama yapılması önerilir.

 

PLAZMA TEDAVİSİYLE SAÇ DÖKÜLMESİ TEDAVİSİ

Çok çeşitli sebeplere bağlı olarak saç dökülmesi görülebilir. Bu sorunla karşılaşıldığı zaman mutlaka bir dermatoloğa başvurarak saç dökülmesinin kaynağını ve tipini tespit etmek gerekir.

Saçlardaki dökülme başka bir nedene bağlıysa mutlaka buna yönelik tedavi de uygulanmalıdır.

Plazma tedavisi hemen her tip saç dökülmesi tedavisinde ek olarak kullanılabilir bazen tek başına kullanımı bile çok başarılı sonuçlara neden olur.

Saçlardaki kullanımı 15 gün arayla en az 4 seanstır. Sonuçların alınması 1,5-2 ay sonra başlar ve artarak devam eder. 1 yıl sonra gerekli görülürse tekrar edilebilir. İhtiyaç olmazsa böyle bir zorunluluk yoktur.

Saçlarda büyüme hızlanır.

Saçlar güçlenir daha hacimli durur.

Dökülme durur.

Yeni saçlar gelmeye başlar.

Yeni gelen saçlarda grileşme azalır. Kendi doğal renginde çıkar.

 

SIK SORULAN SORULAR

Plazma tedavisinin belli bir süresi var mı? Bir süre sonra etki kaybolur mu?

Plazma tedavisinde belli bir süre sonra bozulma olmaz. Hastanın durumuna göre tekrarlanan seanslar tedaviden alınan sonuçları arttırır.

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Dr. Şale Kutsal Yılmaz, tıp eğitimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlamasının ardından Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Farmakoloji ihtisasının tamamlamıştır ve ihtisas eğitiminin sonunda Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Dermatoloji kliniğinde ihtisasa başlamış ve Dermatoloji eğitimini tamamlamıştır. Ardından Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi'ne uzman doktor olarak atanmıştır. Uzm. Dr. Şale Kutsal Yılmaz,  deri yaşlanması, antiaging, lazer tedavileri, botox- dolgu enjeksiyonları, mezoterapi, peeling, deri cerrahisi, kilo yönetimi, bölgesel zayıflama gibi konularda eğitimlere katılmıştır, deri ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisi, antiaging yaklaşımlarla ilgili çalışmalarını ise kendi kliniğinde sürdürmektedir. Kendisi ayrıca bazı kozmetik firmalarının danışman doktoru olarak da görev yapmakta ...

Etiketler
Trombositten zengin plazma
Uzm. Dr. Şale Kutsal Yılmaz
Uzm. Dr. Şale Kutsal Yılmaz
Ankara - Dermatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube