Bitkisel ürünler sizin düşündüğünüzden daha tehlikeli olabilir!

Bitkisel ürünler sizin düşündüğünüzden daha tehlikeli olabilir!

Şüphesiz ki, birçok kişi için bu bir sürpriz olacaktır ancak; WHO’ya (Dünya sağlık örgütü) göre bitkisel ürünler tüketicilerin sağlığı için bir tehdit olabilmektedir.

 WHO çeşitli alternatif bitkisel ilaçları test etmiş ve ürünlerin %59’unun kontamine olduğunu bulmuştur (bu kontaminasyon gerek ortamda olmaması gereken diğer bitki türleri ile veya diğer yan ürünler ile bulaşma şeklindedir). Daha da ötesi, bitki ekstreleri (özleri vs) toksik olabilir veya diğer bazı yan etkilere sahip olabilir. Sonuç olarak, bu ürünler sadece ‘tamamen doğal’ diye, otomatik olarak güvenli ve etkili oldukları anlamına gelmez. Ve eğer bitkisel ilaçlar kontamine ise, aynı zamanda bitkisel kozmetiklerin de öyle olması olasıdır.

 Bu, sentetik ürünlerin kontaminasyon bakımından güvenilir olduğu anlamına da gelmez örneğin vazelin (parafin yağı, petrolium jelly) karserojen maddelerden arındırmak için uygun şekilde saflaştırılmalıdır. Uygun şekilde rafine edildiğinde, vazelin (parafin yağı) kullanılması tamamen güvenli olan çok etkili bir katkı maddesidir.

 Onun için, gelin şu anlamsız “tüm doğallar iyidir ve tüm sentetikler kötüdür” fikrinden vazgeçelim. Onun yerine, kaynaklarına bakmaksızın, ürünlerimizin içeriklerinin güvenilir ve etkili olduğundan emin olmaya odaklanalım.

 

Bu makale 11 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Dr. Şale Kutsal Yılmaz, tıp eğitimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlamasının ardından Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Farmakoloji ihtisasının tamamlamıştır ve ihtisas eğitiminin sonunda Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Dermatoloji kliniğinde ihtisasa başlamış ve Dermatoloji eğitimini tamamlamıştır. Ardından Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi'ne uzman doktor olarak atanmıştır. Uzm. Dr. Şale Kutsal Yılmaz,  deri yaşlanması, antiaging, lazer tedavileri, botox- dolgu enjeksiyonları, mezoterapi, peeling, deri cerrahisi, kilo yönetimi, bölgesel zayıflama gibi konularda eğitimlere katılmıştır, deri ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisi, antiaging yaklaşımlarla ilgili çalışmalarını ise kendi kliniğinde sürdürmektedir. Kendisi ayrıca bazı kozmetik firmalarının danışman doktoru olarak da görev yapmakta ...

Etiketler
Bitkisel ürünler nasıl tüketilmelidir
Uzm. Dr. Şale Kutsal Yılmaz
Uzm. Dr. Şale Kutsal Yılmaz
Ankara - Dermatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube