Üniversite sınavlarının sonuçları açıklandı ve tercih dönemi başladı. Peki, bu dönem nelere dikkat etmeliyiz ve neler yapmalıyız?

Öncelikli olarak sınav sonucuna göre kaç puan aldığı değil, sıralama önemlidir. Sıralamaların tercihlere ciddi bir etkisi olmaktadır. Tercih yaparken öncelikle rehber öğretmenimizden destek almalıyız. Tercihlerde öğrencilerin kendi kararları çok önemlidir, öğrenciler önce kendi kararlarını vermelilerdir.

Bu sınav ve tercihler çocuklarımızın geleceğinde çok büyük bir yer tutuyor. Onların istekleri, seçecekleri bölüm çok önemli. Üniversite seçerken şunu unutmayalım; siz bu bölümü 4 sene okuyacaksınız ve hayatınızın 4 senesi sizce nasıl olmalı? Gelecekte kendinizi nerede görüyorsunuz? Okuyacağınız bölümden beklentiniz nedir? Ne istiyorsunuz? Bunları göz önünde bulundurarak tercihler yapmaya dikkat edelim. Ve lütfen anne babalar çocuklarımıza kendi istediklerini yapmaları için fırsat verelim. Gençlerimiz mutlu olsun:)

Kısaca anlatmaya çalıştığım tercihlerle umarım yardımcı olmuşumdur. Tercihlerimizde doğru rehberlik, doğru kararlar önem taşımaktadır. Hayatımızı seçerken dikkat edelim. Güzel tercihler ve güzel üniversitelerde mutlu yaşamlar, sevgili öğrenciler. :)


Ankara Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!