Parkinson hastalığı! ve erken teşhis önemi!

Parkinson hastalığı! ve erken teşhis önemi!

Parkinson Hastalığı, titreme, hareketlerde yavaşlama ve kaslarda katılık ile kendini gösteren ilerleyici bir beyin hastalığıdır. Beyinde hareketlerimizi düzenleyen ve dopamin ismi verilen hücrelerin azalması ve bu maddeyi yeterince üretememesinden kaynaklanan bir hastalıktır. Dopamin miktarı azaldıkça Parkinson hastalığının neden olduğu belirtiler baş gösterir.

Hastalığın belirtileri kişiden kişiye göre değişebilir ve ilk belirtiler fark edilemeyecek kadar hafif olabilir. Başlangıç aşamasındaki belirtiler genellikle vücudun tek tarafını etkiler ve zaman ilerledikçe her iki tarafa birden yayılır.

Titreme: El titremesi (tremor), başparmağın kontrolsüz hareketleri, çene ve dudakta hafif titremeler Parkinson'un en sık görülen belirtileridir. Bu titremelere bacak kaslarının seğirmesi eşlik edebilir. Parkinson Hastalığının neden olduğu titreme genellikle istirahat halinde ortaya çıkar. Herhangibir iş ile meşgul olurken genelde kaybolur. Vucudun tek tarafında başlayan titreme sonradan tüm vucuda yayılabilir. Tabiki her titreme Parkinson Hastalığı belirtisi değildir.

Hareketlerde Yavaşlama (Bradikinezi): Dopamin azalması ile kişinin hareketleri, yürümesi, yüz mimikleri yavaşlamaya başlar. Oturup kalkarken sağdan sola dönerken daha yavaş ve daha zor hareket eder. Bazı hastaların el yazısı bozulur ve daha küçük harfli yazmaya başlarlar. Hasta daha yavaş ve alçak sesle konuşmaya başlar.

Kas katılığı(Rijidite): Parkinson Hastalığında, kaslarda katılaşmalar meydana gelebilir. Buna bağlı olarak omuz ağrısı, yürürken kolları sallamama gibi durumlar ortaya çıkar. Hasta öne eğilerek, kamburu çıkarak küçük küçük adımlarla yürümeye başlar.

Bu üç ana belirti dışında; duygu durum değişiklikleri özellikle depresyon hastalığın seyrinde sık görülebilir.

Uyku ile ilgili bozukluklar: Uykuya dalamama, uykuyu sürdürememe derin uykuda yapılan anormal hareketler (tekme atma, bağırma vs gibi) görülebilir.

Koku alma bozuklukları ve kabızlık sık görülen diğer belirtilerdir. Ayrıca tansiyon düşüklüğü, terlemeler, idrar yaparken zorlanma veya idrar kaçırmalar da sık görülebilir.

Tedavi

Parkinson Hastalığının kesin tedavisi yoktur. Beyinde eksilen dopamini yerine koyma şeklinde tedaviler düzenlenir. Özellikle ilaç saatlerinin ayarlanması, ilaçların düzenli kullanılması gerekmektedir.

Hastalık ne kadar erken teşhis edilirse tedavi o kadar kolay olmaktadır.

Bu makale 17 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Doç. Dr. Hatice Köse Özlece

Doç. Dr. Hatice Köse Özlece, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2006 yılında başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlayarak Nöroloji ( Beyin ve Sinir Hastalıkları) Uzmanı olmuştur.

Edirne Devlet Hastanesi, Kars Devlet Hastanesi, Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi, Edirne Devlet Hastanesi, Trakya Üniversitesi gibi kurumlarda hasta kabulü yapan Doç. Dr. Hatice Köse Özlece, mesleki çalışmalarına şu an Kayseri Acıbadem Hastanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Parkinson hastalığı
Doç. Dr. Hatice Köse Özlece
Doç. Dr. Hatice Köse Özlece
Kayseri - Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)
Facebook Twitter Instagram Youtube