Ortodontik tedavi için diş çekimi
Ortodontik tedavi için diş çekimi

Biz ortodontistlere hastalarımız tarafından en çok sorulan sorulardan birisi “ sağlam dişimi mi çekeceksiniz ?” dir.

Açıklayıcı olması için şu örneği verebilirim; yirmilik dişler de ağızdaki diğer dişleri sıkıştırması, çapraşıklık oluşturması, iyi fırçalanamayacak pozisyonda olup çürük ve ağız kokusu yapması hatta zaman zaman iltihaplanması, ağrı oluşturması, sürecek yerinin olmayışı gibi sebeplerle çekilebilmektedir. Yirmi yaş dişleri de hastalarımızın tabiriyle sağlam dişlerdir. Ancak gerek duyulduğu takdirde çekilebilmektedir. Aynı şekilde ortodontik tedavilerde de maloklüzyonun düzeltilmesi, yer kazanılması, orta hat kaymasının düzeltilmesi, asimetrinin giderilmesi gibi nedenlerle dişlerin çekimi istenir. Ve bu son derece olağandır.

Yapılan çalışmalar ortodontik tedavilerin yaklaşık %35’inde çekim yapıldığını göstermektedir. Tedavi amaçlı çekilen dişler genellikle 1. Küçük azı dişleridir. Çekilecek diş sayısı ise ortodontist tarafından vakaya göre belirlenmekte olup 1-4 arasında değişir. Uygun endikasyon varlığında 2. küçük azılar, büyük azılar, alt kesicilerden biri de çekilebilir.

Bu hususta hastalarımızdan gelen bir diğer soru ise “boşluk kalır mı?” sorusudur.

Ortodontik tedavi bittikten sonra kesinlikle çekilen dişlerin boşluğu kalmaz. Boşuklara diğer dişler diş telleri yardımıyla hareket ettirilir. Yani boşluklar dişlerin düzgün sıralanması için kullanılır. Böylece tedavi sonunda estetik ve fonksiyonlar ideal hale getirilmiş olur.


Elazığ Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!