Düzeltici ortodonti

Düzeltici ortodonti

Düzeltici ortodonti, dişlerin düzensiz sıralanması ile meydana gelen kötü kapanış durumunu, çene ve yüz kemiklerine ait bozuklukların düzeltilmesini içeren tedavi yöntemidir. Ortodontik anomaliler sonucu meydana gelen bozuklukların cerrahi ya da düzeltici müdahalelerle ortadan kaldırılmasını amaçlar. Erken tespitlerle sürecin daha hızlı ilerlediği düzeltici ortodonti, her yaşta yapılabilecek uygulamaları kapsar.

Hızlı ve Kesin Çözümler!

Düzeltici ortodonti, 7 – 9 yaşlarından başlanarak her yaşta uygulanabilen bir ortodontik tedavi yöntemidir. Erken teşhis ile en etkili tedavi için fırsat yaratılırken çocuğun ve yetişkinin çoğu zaman cerrahi bir müdahaleye ihtiyaç kalmadan tedavisi, tedavi sonrasında da iyi bir çiğneme, konuşma ve solunum fonksiyonu sağlanması amaçlanır.

Düzeltici Ortodonti Neden Yapılır?

Düzeltici ortodonti, kişilerin düzgün bir çene ve ağız yapısına sahip olmaları, eğri dişlerin düzeltilmesi ve sağlık sorunlarının önüne geçilmesi için yapılır. Çocuk yaşlarda tespit edilen problemler için tedavi süreci daha hızlı işlerken erişkin yaşlardaki tedavilerde cerrahi müdahalelere kadar farklı ortodontik tedavi yöntemleri kullanılabilir. Düzenleyici ortodonti:

Alt üst diş kavislerinin anormallikleri

Dengesiz yüz ve çene yapısı

Çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının bozukluğu

Önde konumlanmış dişler

Diş kayıpları ve kırılmaları

Çapraşık, yanlış yerde konumlanmış dişlerin varlığı gibi durumlarda uygulanmalıdır.

Düzeltici Ortodonti Nasıl Yapılır? Tedavi Aşamaları

Düzeltici ortodonti tedavi aşamaları sırasında ortodontik apareyler kullanılarak tedavi yapılır. Erken yaşlarda düzeltici ortodonti, ortodontik tedavi ile mümkünken erişkin yaşta tedavileri için ortodonti ve çene-yüz cerrahisi işbirliğine ihtiyaç duyulur. Düzeltici ortodonti 3 aşamada yapılabilir:

Sabit Tedavi: Bu teknikte öncelikle dişlerin üzerine braketler özel yapıştırıcılar ile yapıştırılır. Ortalama dört ile altı hafta arasında hastaya randevu verilir. Teller ortodontist tarafından takılıp çıkarılır, hasta müdahale edemez.

Hareketli Tedavi: Önleyici tedaviye destek olarak kullanılır. Apareyler kullanılarak basit çapraşıklar düzeltilir.

Ortognatik Cerrahi: Erişkin bireylerde bozuk olan çene yapısının cerrahi operasyonla düzeltilmesidir. Ortodontist ve cerrahın ekip çalışması ile yapılır.

Düzeltici Ortodonti Tedavisinin Avantajları

Düzeltici ortodonti, çene ve diş yapılarında meydana gelen bozuklukların erken ya da erişkin yaş fark etmeksizin apareyler ya da cerrahi müdahalelerle tedavi edilmesini amaçlarken:

Güzel bir gülümsemeye ve çene yapısına sahip olmanızı sağlar.

Çene asimetrilerini, ileri ya da geride olma durumlarını cerrahi operasyonlarla çözüme kavuşturur.

Düzeltici ortodontik tedavi ile dişlere zarar verecek kötü alışkanlıkların önüne geçilir.

Düzeltici ortodonti, fiziksel görünümünü iyileştirir ve özgüvenini arttırır.

Üst ön dişlerin yanlış konumlanmasından meydana gelebilecek travmaların önüne geçer.

Düzeltici ortodonti diş kırıklarını, çürüklerini ve diş eti hastalıklarını engeller.

Düzeltici ortodonti tedavisi, kişinin yaşamına kalite ve sağlık katar.

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm.Dr Ömer Polat, 1987 yılında Sivas’ta doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde eğitimini başarıyla tamamlayarak 2010 yılında Diş Hekimi unvanı almıştır. İhtisasını ise, Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Üniversitesi'nde doktora eğitimini tamamlayarak 2014 yılında Ortodonti uzmanı olmuştur.

Doktora eğitimi boyunca yurtiçi ve uluslararası birçok kongrede sözlü ve yazılı sunum yapmıştır. Yine doktora eğitiminde ortodontide kullanılan ark telleri ve ortodontide hipnoz ile hasta kooperasyonunun arttırılması adlı seminerleri hazırlayıp sunmuştur.

Mesleki çalışmalarına Özel Kliniği'nde devam etmektedir.

Uzm. Dr. Ömer Polat
Uzm. Dr. Ömer Polat
İstanbul - Diş Hekimi
Facebook Twitter Instagram Youtube