Yetişkinlerde ortodontik tedavi
Yetişkinlerde ortodontik tedavi

Dişlerin çevresindeki dişeti ve kemik dokusu sağlıklıysa her yaşta ortodontik tedavi mümkündür.

Yetişkinlerde ortodontik bozukluklar dişsel ve iskeletsel olarak ayrıştırılabilir.

Dişsel bozukluklar: çapraşıklık, seyreklik, fırlaklık, açık kapanış, derin kapanış, ön-yan çapraz kapanış, gömülü dişler, eskiden çekilmiş diş boşluklarına bağlı devrilmiş dişler, doğuştan eksik dişler, v.b ‘dir.

İskeletsel bozukluklar alt ve üst çenelerin önde ya da geride olması, asimetri ve iskeletsel açık kapanış gibi çene bozukluklarıdır.

Tüm bu bozukluklardan dişsel olanların tedavisi, sabit ortodontik tedavi dediğimiz diş teli tedavisi ile mümkündür. Yetişkin hastalarda sabit ortodontik tedavide estetik seçenekler mevcut olup bunlar: estetik braketler, lingual ortodonti(dişlerin iç yüzeyine takılan teller), şeffaf plaklarala tedavidir.

Ancak ileri derece dişsel bozukluklar ve çene bozuklukların tedavisinde tek başına sabit tedavi (diş teli) yeterli olmaz ve ortognatik cerrahiye (çene ameliyatları) başvurulmalıdır.

Ortognatik cerrahi diş telinden bağımsız bir tedavi şekli değildir. Ortognatik cerrahi kararı alınan hastalarda önce diş telleri ile dişler düzeltilir, ardından çenelerin düzeltilmesi için çene ameliyatı yapılır, ameliyattan sonra kısa bir süre daha diş teli tedavisine devam edilir, son düzeltimler ve kapanışın detaylandırılması gerçekleştirilir.


Elazığ Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!