Ölmez Çiçeğinin esansiyel yağını tanıyalım

Ölmez Çiçeğinin esansiyel yağını tanıyalım

Bilimsel ismini (Helichrysum) Yunanca “helios” (güneş) ve “krysos” (altın) kelimelerinden alır. Saplarında bulunan bir bileşikten ötürü koparıldığında bile çürümeden kalmasından dolayı ölmez çiçeği adını almıştır. Anadoluda “Altınçiçek”, “Altınotu”, “Herdemtaze”, “Solmaz çiçek” gibi isimlerle de anılır. Ölmez çiçeği hem tıbbi hem de esansiyel yağı dermokozmetik amaçlarla kullanılmaktadır. Akdeniz ülkelerinin bol güneş alan bölgelerinde, kuru, kayalık veya kumlu zeminde yetişir ve diğer bir yöresel adı güneş otu olan bu çiçek güneşe çok fazla ihtiyaç duyar. En çok İtalya, İspanya, Türkiye, Portekiz ve Bosna Hersek’te yetişmektedir.

Çiçeklerinden, buhar distilasyonu yöntemiyle elde edilen esansiyel yağı, açık sarı renkli ve altın tonlarında, bal ve çay kokusunun hissedildiği, güçlü meyvemsi bir kokuya sahiptir. Dermokozmetikte kullanılan esansiyel yağının kalitesi, gördüğü güneş ve hasat zamanıyla da çok yakından ilgilidir.  

Esansiyel yağının cilt üzerinde kuvvetli anti-aging (yaşlanma karşıtı ) etkisi yanında yüksek antioksidan içeriği ile serbest radikallere karşı savaşarak cildin sağlıklı görünümünü ve yapısını destekler. Akne izlerini azaltmaya yardımcı, antifungal, antibakteriyel, hücre yenileyici, anti-enflamatuar (kızarıklık giderici ve yatıştırıcı) özelliklere de sahiptir. Güneşten zarar görmüş cildi onarmaya yardımcı olur. Gözaltı torbalarını azaltır. 

Bu güçlü etkileri bilimsel çalışmalarla  kanıtlanmıştır. Ölmez çiçeğinin esansiyel yağı çok değerli aktif bileşenlere sahip olması nedeniyle  dermokozmetikte anti-aging’in en çok aranan doğal ürünlerinden biri haline gelmiştir.

Bu makale 11 Mayıs 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dr. Müge Uğurlu İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra, uzmanlık eğitimini yine İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinde Radyoloji Anabilim Dalında tamamladı. 2002-2016 yılları arasında Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uzman doktor olarak çalıştı. 2016 yılından itibaren, Dünya Sağlık Örgütü’nün dünyada ikinci en yaygın tedavi sistemi olarak kabul ettiği bütünsel tıp yaklaşımlarından biri olan Homeopati uygulamalarına başladı. İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesinde Homeopati eğitimi aldı. Homeopati bilgilerini George Vithoulkas’ın Homeopati Akademisinde ileri seviye eğitimlerle zenginleştirdi. ECH (The European Committee for Homeopathy)’de  uluslararası geçerliliğe sahip olan homeopati diplomasını  aldı. Homeopati alanındaki deneyimlerini artırmak için Hindistan’ın Agra şehrindeki Dr ...

Etiketler
ölmez çiçeği
Uzm. Dr. Müge Uğurlu
Uzm. Dr. Müge Uğurlu
İstanbul - Radyoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube