Okb "obsesif kompulsif bozukluk"
Okb "obsesif kompulsif bozukluk"

Sıkça duyduğumuz bir konu olmasına karşın gelin yalın bir şekilde ne olduğu hakkında bilgi edinelim. İnsanların obsesyon adı verilen sürekli tekrar eden düşüncelere sahip olması ve bu düşüncenin kendisini rahatsız etmesinden ötürü, genellikle rahatlamak amacıyla ritüel veya kompulsiyon adı verilen sürekli tekrar eden davranışlarda bulunmasıyla karakterize bir durumdur.
...
(OKB) nedeni tam olarak anlaşılmamasına rağmen, biyolojik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir.
...
Obsesif kompulsif bozukluk genellikle gençlik veya erken yetişkinlik yıllarında başlar. Semptomlar yavaş yavaş başlayarak tüm yaşam boyunca değişim gösterebilir. Obsesif kompulsif bozukluk belirtileri kişinin çok fazla stres altında kaldığında daha da kötüleşir. Genellikle yaşam boyu süren bir hastalık olarak kabul edilen obsesif kompulsif bozukluk hafif ila orta şiddette semptomlara sahip olabilir.
...
(OKB) tedavi edilmediği takdirde kendiliğinden iyileşmeyebilir, bu nedenle tedavi almak son derece önemlidir. Kişi, zihinsel hastalıkların teşhisi ve tedavisi için uzman bir sağlık çalışanına yönlendirilebilir. Teşhis sonrası ağır (OKB) tedavisinde en etkili yaklaşım, terapiler ile birleştirilmiş ilaç tedavisiyken, hafif (OKB) için hayat standartını olumlu etkileyecek şekilde terapi yöntemleri uygulanır.


Ankara Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!