Obezitenin ameliyatsız tedavisinde endoskopik seçenek: mide balonu
Obezitenin ameliyatsız tedavisinde endoskopik seçenek: mide balonu

Mide Balonu: Obezite Mücadelesinde Bir Atlama Tahtası Olabilir mi?

Mide balonu, ya da gastrik balon uygulaması kesisiz, ameliyatsız ve geri dönüştürülebilir bir kilo kaybı metodudur. İntragastrik balon olarak da bilinen bu uygulama özellikle Avrupa ülkelerinde, Kanada, Avustralya ve Güney Amerika ülkelerinde çok yoğun şekilde kullanılmaktadır.

Mide balonu konsepti basittir. Başlangıçta inik durumda ve kabaca bir kalem kalınlığında olan, yumuşak silikondan üretilmiş bir balon, endoskopik olarak yani ağız yoluyla mideye yerleştirilir. Bağlantı tüpü yardımıyla, balonun modeline göre sıvı veya havayla doldurulur. Böylece midede gıda için daha az yer kalması ve hastanın daha hızlı doyma hissi alması amaçlanır. Yine balonun modeline göre 6-12 ay arasında midede kalabilir. Kişisel deneyimlerim, 6 aydan uzun süre kalmasının anlamlı olmadığı şeklindedir. Çünkü, mide balonu esas olarak ilk 3-4 ay çok etkili olmaktadır. Daha uzun süreli balon yerine, 6 ay sonra balonu çıkarıp, mideyi birkaç ay dinlendirdikten sonra tekrar yerleştirilmesi daha etkilidir. Bunun maliyete de büyük etkisi olmamaktadır, çünkü 12 ay kalabildiği iddia edilen balonlar daha yüksek maliyetlidir. Mide balonu çıkarıldıktan sonra mide ve çoğu zaman hastanın iştahı da normale dönmektedir.

Mide Balonu İçin Uygun Bir Aday mısınız?

Yaklaşmakta olan düğün, mezuniyet gibi bir olay için hızlıca kilo vermeniz gerekiyorsa, boy ve kilodan hesaplanan vücut kitle indeksine göre obezite cerrahisi sınırının altında kalıyorsanız, ameliyat sınırına girmekle birlikte ameliyattan korkuyor veya yandaş hastalıklarınız nedeniyle ileri derecede riskli gruba giriyorsanız, mide balonu sizin için uygun bir seçenek olabilir. Yaklaşık olarak 27 ve üzerinde bir vücut kitle indeksine sahip olmanız bu işlem için yeterlidir.

Daha ağır obezite grubunda olan hastalar içinse mide balonu hem ameliyat risklerini azaltacak, hem de hastayı ameliyat sonrası beslenme alışkanlıklarına hazırlayacak bir ilk basamak tedavisi olabilir. Vücut kitle indeksi 60 ve üzerinde olan süper morbid obez kişilerde genellikle eşlik eden obeziteyle ilişkili hastalıklar (yüksek tansiyon, şeker hastalığı, uyku apnesi) nedeniyle ameliyatla ilgili komplikasyon ve risk oranları yükselmektedir. Mide balonuyla sağlanacak kısmi kilo kaybı bile, gelecekte uygulanacak bariatrik cerrahinin güvenliğini arttırabilir.

Mide Balonu Yerleştirme İşlemi Nasıldır?

Gastrik balon prosedürü genel anestezi veya sedoanaljezi denilen bilinçli anestezi yöntemleri ile yapılabilir. Bizim tercihimiz sedoanaljezidir. Deneyimli bir anestezi uzmanı eşliğinde ortalama 10-15 dakikalık bir işlem olan balon yerleştirme kolaylıkla ve güvenle yapılabilir. İşlem hastanede yatmayı gerektirmez. Çoğu hasta işlemden birkaç saat sonra evine dönmektedir. Ancak bazı durumlarda, mide krampı ve bulantı yakınmalarının damar yolundan ilaçlarla tedavisi için ilk geceyi hastanede geçirmek de iyi bir seçenek olabilir.

Endoskopik işlemde boğazınıza uyuşturma amacıyla sıkılan bir sprey dışında hiçbir şey hissetmezsiniz. Damar yolundan verilen anestezik maddeler solunumunuzu durdurmadan derin bir uykuya dalmanızı sağlar. İşlem normal şartlarda tamamen kansız ve ağrısızdır. İşlem biter bitmez, kısa etkili olan anesteziklerin vücudunuzdan atılması ile bilinciniz yerine gelir. Bu sırada midenizde tam bir endoskopik inceleme de yapılır. Mide balonu takılmasına engel teşkil edecek ülser, büyük mide fıtığı, ağır reflü hastalığı saptanırsa işlem tedavi sonrasına bırakılır veya tamamen iptal edilir. Herhangi bir sorun yoksa bağlantı tüpü aracılığı ile balon yaklaşık yarım litre serumla şişirilir. Balonun bu tüp ayrıldıktan sonra sıvı kaybını önleyen bir valvi vardır. Böylece bağlantı ayrılır ve balon mide içinde serbest kalır. Dolu durumdaki balon mide çıkışından ince barsağa geçemeyecek kadar büyüktür.

Mide Balonuyla Yaşamak

Mide balonu yerleştirme işleminden sonra en önemli yaşam tarzı değişikliği diyetinizle ilgilidir. Daha erken doyma hissi sağlanacağından, daha küçük porsiyonlarla yemeniz gerekir. Bununla birlikte, diğer obezite ameliyatlarının aksine, mide balonuna rağmen midenizi genişletecek şekilde her türlü gıdayı yiyebileceğinizi unutmamalısınız. Yani, “nasılsa balon beni kısıtlayacak” diyerek istediğiniz kadar yiyebileceğiniz hissine kapılmak yanlıştır. Bu aşamada, obezite cerrahisi hastaları ile çalışan bir bariatrik diyetisyenden destek alarak, daha sağlıklı, yeterli vitamin ve mineral almanızı sağlayacak bir diyet programını izlemeniz başarıyı arttıracaktır.

Ek olarak, nasıl yemeniz gerektiği ve tükettiğiniz gıdalar hakkında temel prensipleri de öğrenmeye gayret etmelisiniz. Balon çıkarıldıktan sonra da bu sağlıklı alışkanlıkları sürdürmeniz kilo kaybının devam etmesini veya en azından verdiğiniz kiloları korumanızı sağlayacaktır.

Mide balonuyla aşırı yerseniz şiddetli bulantı ve kusmanız olabilir. Bu kusmalar sırasında yemek borusu-mide bileşkesinde ufak yırtıklar ve bazen kanama oluşabilir. Mide balonuyla verilebilecek kilo miktarı, verilecek fazla kilonun derecesine ve diyet tavsiyelerine ne kadar uyduğunuza göre değişecektir. Bazı çalışmalara göre, 6 ay içerisinde fazla kilonuzun % 35’ini vermeyi hedefleyebilirsiniz. Bu oran mide bandında % 50, diğer ameliyatlarda ise % 65 civarındadır.

Mide Balonundan Sonra Yaşam

Balon çıkarıldıktan sonra mideniz tamamen eski haline döner. Yani bir genişleme veya küçülme söz konusu olmaz. Balon midenizdeyken uyguladığınız küçük porsiyonlar halinde ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı devam ettirmeniz başarınızı uzun vadeli kılacaktır.

Mide Balonu Maliyeti

Pek çok mide balonu versiyonu olduğundan, balon tipine ve uygulanan hastaneye göre maliyetler de değişmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken, mide balonunu uygulayanın sadece bir teknisyen olmaması, size 6 ay süreyle beslenme danışmanlığı dahil her türlü obezite tedavisi desteğini verebilecek ve bu alanda çalışan biri olmasıdır. Aksi halde, sadece midenize bir balon yerleştirip, 6 ay sonra çıkarttırmaktan ibaret kalabilirsiniz. Özetle, başlangıçta ucuz sanılan işlem size çok daha pahalıya gelebilir. Mide balonu ortalama maliyetleri, örneğin Fransa’da 3000 EU, ABD’de 4500 USD civarındadır. Ülkemizde ise 1000 USD’den 3000 USD’ye kadar uygulama yapılmaktadır.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!