Obezite tedavisinde bilinen cerrahi tedavi seçenekleri

Obezite tedavisinde bilinen cerrahi tedavi seçenekleri

Mide İçi Balon Uygulaması Nedir ?
Mide içerisine endoskopik olarak bir balon yerleştirilmesive şişirilerek midenin dolu tutulması esasına dayanır. İşlem sedasyon ile yapılabilir.Mide içine konulan balon 400-700 cc arasında şişirilir. Bu uygulama VKi (vücut kitle indeksi) 30 ve üzerinde olan hastalarda yapılabilir. Balon mide içerisinde en fazla 6 ay bırakılır. Uygulama sonrası ilk 1 hafta mide krampları, bulantı, kusma ve öğürme hissi sık görülür. Mide içi balon uygulaması, gebelikte, reflü şikayeti olanlarda, mide-sinde gastrit ve ülser olanlarda ve aspirin kullananlarda uygulanmamalıdır.

Bu uygulama, sonrasında balonun patlayarak, ani barsak tıkanıklığına yol açması gibi so-runlar yaşanabilir. Bu sorunlardan dolayı popülerliğini kısmen yitimiştir.

Mide Bandı Uygulaması Nedir ?
Bu uygulama yan etkisi en az olan cerrahi tedavi yöntemidir. Laparoskopik yöntemle mide ağzına çepeçevre silikon yapıda bir bant konulur. Böylece mide de hem daralma sağlanır hem de yemek miktarı kısıtlanmaya çalışılır. Her yaş grubunda uygulanabilir.

Mide bantı uygulamasının en önemli dezavantajları;

- yeme alışkanlığını bozması,
– bulunduğu yerden kayması ve aniden yemek borusunda tıkanıklık oluşturabilmesi
– mide duvarında delinme gibi ciddi problemler yaratabilmesidir.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir ? 
Son zamanlarda en çok uygulanan cerrahi tedavi yöntemidir. Bu yöntemde laparoskopik olarak midenin belli bir kısmı alınır. Bu şekilde mide bir tüp şekline getirilir ve hacmi belirgin olarak azaltılır. VKİ 50 ve üzerinde olan hastalarda etkin bir yöntemdir. Ancak tüp mide ameliyatının VKİ 30-50 arasında olan hastalarda uygulanması tartışmalıdır.

Tüp mide ameliyatında ameliyat sırasında ve sonrası erken dönemdeölüm oranı %4-7 arasındadır. Bunun da en sık nedeni, ameliyat sahasından kaçak oluşması ve mide içeriğinin karın içine geçmesi (peritonit) dir.

Ameliyat sonrası hasta uzun süre sıvı ile beslenmek zorunda kalır. Yediği az miktar besini kusarak çıkarma sıkça rastlanılan bir problemdir.

Midenin yokluğunda besinler küçük parçalara ayrılamaz ve bu nedenle barsağa büyük parçalar halinde geçer. Bu şekilde büyük besin parçaları barsaklar tarafından emilemez ve kendilerine su çekerek, geçmeyen ishallere neden olurlar (Dumping Sendromu).

Ayrıca bu hastaların mideden emilen ve sinir sisteminin çalışmasında önemli bir yeri olan B vitamin türevlerini dışarıdan alma ihtiyaçları vardır.

Bu makale 19 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Tamer Şakrak Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Yazar toplam 23 makale yazdı.

Etiketler
Tüp mide ameliyatı nedir ?
Op. Dr. Tamer Şakrak
Op. Dr. Tamer Şakrak
İstanbul - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
x
Facebook Twitter Instagram Youtube