Obezite neden cinsel fonksiyon bozukluğu yapar?
Obezite neden cinsel fonksiyon bozukluğu yapar?

Genelde altında psikolojik nedenlerin yattığı cinsel fonksiyon bozukluklarının da obeziteyle yakından alakalı olduğu belirtiliyor.

Kadınlarda vücut ağırlığı, vücut yağ dağılımı ve cinsel fonksiyonlar arasındaki ilişki araştırılmış ve cinsel fonksiyon bozukluğu olan kadınlarda bu durumun beden kitle indeksiyle yakından alakalı olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, obezitenin cinselliğin birçok öğesini etkilediği sonucuna varılmış ve beden kitle indeksi ne kadar yükselirse cinsel hayat kalitesinin de okadar azaldığı belirlenmiştir. Ayrıca, obezitenin; cinsel hayattan daha az zevk alma, cinsel istekte azalma, cinsel performansta sorunlar ve cinsellikten uzak durmayla bağlantılı olduğu da saptanmıştır.

Bunların 3 mekanizma şeklinde olduğu belirtilmiş ve bunlar; insülin direnci ve buna bağlı hormonal problemler, dislipidemi ve ilgili ilaçlar ve psikolojik problemler şeklinde sıralanmıştır. Yapılan bir diğer çalışmada da sonuç olarak, obez bireylerdeki cinsel problemlerin altında özgüven eksikliği, tatminsiz ilişkiler veya bu kişilerin toplumda damgalanmış oluşunun yatmakta olduğu belirtilmiştir.

Araştırmaya göre, genelde obez bireylerde görülen Bing-eating (tıkanırcasına yemek yeme), cinsel problemlerin bir sonucu veya problemlerin kompanse edilmesi amacıyla olabildiği söylenmektedir. Bir diğer çalışmaysa, zayıflamanın erkeklerde cinsiyet hormonlarına ve cinsel fonksiyonlara olan etkisi hakkında olup, kişilerde büyük bir kilo kaybını takiben yapılan testlerde testesteron seviyesinin arttığı belirlenmiştir.

Bunun yanında obez erkeklerde ağırlık kaybının sağlanmasıyla testesteron seviyelerindeki artış, bu gelişimin psikolojik bir durumdan öte olduğunu da kanıtlamaktadır. Sonuç olarak, obezitenin durdurulmasıyla birçok kronik hastalığın da engellenebilmesi yanında cinsel hayat üzerine olumlu etkilerin de fark edileceği yapılan araştırmalarla kanıtlanmış durumdadır.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!