Obezite cerrahisi sonrası yaşanabilecek sorunlar
Obezite cerrahisi sonrası yaşanabilecek sorunlar

Obezite cerrahisi sonrasında erken ya da geç dönemde hastadan hastaya farklılık gösterebilecek bazı sorunlarla karşılaşılabilir.

Ameliyat Sonrası İlk Günlerde Yaşanılan Sıkıntılar

Laparoskopik uygulamalarda karın içine verilen gazın diyaframda oluşturduğu gerginliğe bağlı olarak, ameliyat sonrasında omuz ve sırta vuran ağrılar gözlenebilir. Batında oluşan gaza bağlı olarak yaşılan gaz spazmıda karında kramplar hissedilmesine neden olmaktadır. Yaşanan bu durum verilen gaz giderici ilaçlar ve hasta mobilize edildikten sonra ki yürüyüşlerle büyük ölçüde azaltılmaktadır.

En çok gözlenen sorunlardan bir diğeri de , laparoskopik kesi yerlerinde ve diren yerinde hissedilen ağrılardır. Yoğun olarak ameliyatın ilk bir – iki saatinde yaşanan bu ağrılar, ağrı kesici ilaçlarla en aza indirilmektedir.

Düşük oranlarda olsa da yara yeri enfeksiyonu, kesi yerlerinde hematom oluşması da yaşanabilecek durumlar arasında yer almaktadır.

Kusma

Tüp mide ameliyatları çok sık karşılaşılan bir sorun olmasada ameliyat sonrası ilk günlerde özellikle sigara kullanan hastalarda anestezik durumunda etkisiyle kusmalar ve balgam çıkarma gibi durumlar söz konusu olabilir. Sonra ki dönemlerde de en çok yemek miktarının ayarlanamadığı, çok hızlı yemek yendiği, büyük lokmalarda ve çiğnemeden yutulan lokmalrın ardından, yemek beraberinde sıvı alımıyla birlikte kusma şikayetleri gözlenebilmektedir.

Tüm öneriler göz önünde bulundurulduğunda kusma şikayetleri pek yaşanılmamaktadır. Sorunun nerden kaynaklandığı tespit edilip gerekli önemler alındığı takdirde şikayetler devam ediyorsa vakit kaybetmeden hekime ya da beslenme uzmanına durum bildirilmelidir.

Kabızlık

Obezite cerrahisi hastalarında küçülen mide hacmine bağlı olarak besin alımında ki yetersizlikler, yeterli miktarda su tüketememe kabızlığın en temel sebepleridir. Aynı zamanda fiziksel aktivitede ki azlık ve kullanılan ilaçların yan etkileri de (demir ilaçları, ağrı kesiciler ) kabızlığa neden olmaktadır. Yeterli miktarda su tüketimine, posalı gıdalarla beslenmeye ve günlük egzersiz yapmaya dikkat edelirek şikayetler azaltılabilir. Tüm alınan önlemlere ve beslenmede ki düzenlemelere rağmen kabızlık şikayetleri devam ederse laksatif kullanımına başvurlabilir.

Lokmanın Boğazda Takılması

Çok katı yiyecekler çok iyi çiğnenmeden, büyük lokmalar halinde tüketildiğinde ya da beslenmede ki sıvı, püre, katı dönemde aşamalı geçişler olmadığı durumlarda lokmanın boğazda takılmışlık hissi yaşanabilir. Bu tür durumlarda göğüs kemiğinin altına taş oturmuş gibi bir ağrı hissedilir. Bu durum özellikle bazı yiyeceklerde daha sık olmakla birlikte kişiden kişiye farklı tepkilere yol açabilir. Yaşanılan bu his hastayı kusmaya sevk edebilir. Dikişlerin henüz iyileşmediği ameliyat sonrası erken dönemde oluşan kusma ve aşırı öğürmeler stapler hattında oluşan hasarla kaçak oluşmasına neden olabilir. Tıkanan lokmanın yol bulması için su ya da başka sıvı içimi yapılabilecek en yanlış davranıştır. Oturur vaziyette ya da dik konumda kalın. Sakın ola yatma pozisyonuna geçmeyin, kısa süreli bir yürüyüşle de bu durum kontrol altına alınabilir. Tıkanma hissi yaşandığı durumlarda 5-10 dk beklemek lokmanın tüpe geçişini sağlayacağından rahatlama oluşturacaktır.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!