Obezite, vücuttaki birçok sistemi olduğu gibi bağışıklık sistemini de olumsuz yönde etkilemektedir. Vücuttaki birçok organın zamanla zarar görmesine ve hatta çökmesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda ise obezite ile birlikte farklı hastalıklar ortaya çıkabilir.

Green, “Olası bir durumda ilk müdahalede bulunan hücreler var. Onlar ilk anda mücadeleye girişenler. Daha sonra da adapte olabilen ve hastalıklar konusunda hafızası olan T ve B hücreleri karşılık verir. Hastalığa karşı bu tepkilerin ikisine de ihtiyaç duyarsınız ancak obezite durumunda bu adapte olabilen hücrelerin müdahalelerinde bozulmalar görülmüştür” dedi.

Gordon obez bireylerin bağışıklık sistemi daha zayıf oluyor. Bu durumda da araştırmanın da gösterdiği gibi obez olan kişiler hasta olduklarında daha uzun süre virüs yaymaya devam ettikleri konusunda endişeler var. Ayrıca hastalıktan kurtulmak konusunda potansiyel olarak daha fazla sorun yaşamakta ve daha fazla sıkıntı çekmekte olduklarını bildirmiştir.

Önceki araştırmalar da obez olan kişilerin daha yüksek kronik ateşle karşılaştıklarını ve bağışıklık sistemlerinin daha zayıf olduğunu ortaya koymuştur.

Özellikle içinde bulunduğumuz bu pandemi döneminde kilo kontrolüne önem vermemiz gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.


Antalya Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!