Nedir bu ketojenik diyet?

Nedir bu ketojenik diyet?

Ketojenik diyet karbonhidrat içeriğinin  günlük  50 gramdan az olan; proteinin kilogram başına günlük 1-1,5 gram olan ;yağ içeriği ise yüksek olan diyetlerdir.

Epilepsi ve Ketojenik Diyet

Ketonejik diyet epilepsi hastalarının tedavisi için uygulanan bir protokoldür. Amacı vücudun ketozise girmesini sağlayarak yağ yakmasını sağlamaktır. Ketozis vücuda alınan karbonhidrat miktarının az olması sebebiyle vücudun enerjiyi yağ dokusundan elde etmesidir. Bu işlem sonrasında oluşan ürüne keton cisimcikler adı verilir. Peki vücut bu cisimleri nasıl kullanır? Beyin glukoz ile çalışır. Glikoz dışında kullanılan diğer bir yakıt ketondur. Keton cisimciklerin enerji olarak kullanılması sayesinde epilepsi ataklarının azaldığı tespit edilmiştir. Bu nedenle epilepsi hastalarının tedavisinde kullanılabilir.

Zayıflama ve Ketojenik Diyet

Ketojenik diyet hastalıkların tedavisinde kullanıldığı gibi kilo vermede de kullanılmaktadır. Beslenmemizle aldığımız karbonhidratlar sindirim işlemi sonrası glukoza dönüşür ve kanda bu şekilde dolaşır. Vücudumuzu oluşturan hücreler insülin dediğimiz hormonlar sayesinde glukozu hücre içerine alır ve böylelikle hücreler enerji elde eder. Alınan günlük karbonhidrat miktarının düşük olması nedeniyle vücutta salgılanan insülin hormonu seviyesi de düşer. Böylelikle düşük insülin seviyesi sağlanmış olur. Bu durum aynı zamanda vücudun enerji elde etmek için kullandığı yolu da değiştirir. Yağ dokusu yıkımı ile vücut enerji elde etme yoluna gider ve kilo kaybı gerçekleşir.

Ancak her ketojenik diyet düşük kalorili olmayıp kilo kaybını istenilen anlamda gerçekleştiremeyebilir. Çünkü protein içeren gıdalar maalesef aynı zamanda yağ açısından da yüksek içeriğe sahiptir. Ayrıca ketojenik diyette bazı besinler yeterince tüketilmediği için besin ögeleri yönünden eksiklik ortaya çıkacaktır. Bu sebeple zayıflama sürecinde uygulanacak olan ketojenik diyet kısa süreli ve mutlaka bir uzman eşliğinde uygulanmalıdır. Unutulmaması gereken en önemli nokta ketojenik diyet zayıflamak isteyenler için bir yaşam şekli değil sadece  tıbbi beslenme tedavisidir.

Ketoziste Olduğunuz nasıl anlaşılır?

İlk belirtisi ağızda aseton kokusudur. Aslında bu durum kişinin diyetine sadık kaldığının göstergesidir. Şeker içermeyen sakızlar veya spreyler bu sorunu çözmeye yardımcı olacaktır.

Yine idrar kokusunun farklılaşması da ketonun vücutta arttığının göstergesidir. Su tüketimine dikkat edilerek bu sorun çözülebilir.

Eczanelerde satılan ketotestler ile idrarda keton cisimleri olup olmadığı kontrol edilebilir.

Bu makale 23 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dyt. Fadime Özgök Şenses

Uzm. Dyt. Fadime Özgök Şenses, 1977 yılında Adana'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde başladığı eğitimini 1999 yılında başarıyla tamamlayarak Diyetisyen unvanı almıştır.  Çocuk Esirgeme Kurumu'nda koruma altında bulunan çocuk, genç, yaşlı ve özürlülerin beslenmesi; kuruluş mutfağının hijyen koşullarının ve denetiminin sağlanması konularında hizmet vermiştir. 2009 yılında Acıbadem Adana Hastanesi'nde göreve başlamış 7 yıl boyunca klinik ve poliklinik  diyetisyenliği hizmetlerini yürütmüştür. Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünde yüksek lisans eğitimini başarı ile tamamlayarak Uzman Diyetisyen unvanının sahibi olmuştur. Uzm. Dyt. Fadime Özgök Şenses, mesleki çalışmalarına 2015 yılında kurucusu olduğu Adana Beslenme Dünyası'nda devam etmektedir ...

Etiketler
Sağlıklı zayıflama
Uzm. Dyt. Fadime Özgök Şenses
Uzm. Dyt. Fadime Özgök Şenses
Adana - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube