Nedir bu gaps diyeti

Nedir bu gaps diyeti

Bağırsak ve psikoloji sendromu anlamına gelen “GAPS” Dr.Natasha Campbell’in icat edip “Ben çocuğumda uyguladım çok işe yaradı.” şeklindeki söylemiyle popüler olan bir diyet türüdür, tedavi diyeti olarak ortaya çıkmıştır. Bir diyetin sağlık beyanı olarak halka sunulması bu yolla yapılamaz. Girişi 6 aşamadan oluşur ve tam diyete geçiş 1 hafta ile 1 yıl arasında uzayabilir.

Üzerine saatlerce konuşulabilecek bir diyet türü fakat ben mantıksızlıklarını anlatıp konuyu kapatmak istiyorum.

1 - İlk olarak GAPS’in başka bir diyetle karşılaştırılarak yapılan ve diğer diyetlerden üstün olduğunu kanıtlayan bir çalışma olmadığını belirtmek isterim.
2- GAPS Diyeti yüksek protein yüksek yağ içeren Atkins ve Paleolitik diyetin karışımı gibidir,tek fark mikrobiyota üzerinden ilerlemesidir.
3- Diyetin ilk aşamasında sadece et suyuna yapılmış çorbaların tüketilmesi günlük makro ve mikro ihtiyaçlarınızın eksik kalmasına neden olur.
4- Başlangıçta süt ve süt ürünlerinin ve sebzelerin yasaklanması diyetin karbonhidrat içeriğinin çok azalmasına sebep olur.
5- İkinci aşamada yemeklere eklenen çiğ yumurtanın salmonella riski vardır ve çiğ yumurta biyotinden fakirdir.
6- Hayvansal yağları en iyisidir ibaresiyle serbest bırakılmıştır. Amerikan Kalp Vakfı günlük doymuş yağ enerjisinin %7’den az olmasını önerir.
7- Kabuklu yemişleri sınırsız bırakılması kontrolsüz enerji alımına yol açar. Ortalama 100 gr sert kabuklu yemiş 600-650 kalori içerir.
8- Meyvelerin sularını içmeyi öğütleyen diyette lif açısından yetersizlik olup enerji miktarı artar. (Örnek olarak 1 Su bardağı portakal suyu İçin 2-3 adet portakal sıkılması gerekir.)
9- Olgunlaşmamış meyvelerin nişasta açısından zengin olduğunu söyler yanlıştır. Bunlarda “Dirençli nişasta” içerirler ve bağırsak sağlığına iyi gelirler.
10 - Koyu yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, tam tahıllar, laktoz içeren süt ürünleri, deniz ürünleri, soya, iyotlu tuz gibi günlük yaşamınızı etkileyecek besinler yasaklanmıştır.

‼KESİNLİKLE ZAYIFLAMA DİYETİ DEĞİLDİR.‼TEDAVİ EDİCİ ÖZELLİĞİYLE İLGİLİ UZUN SÜRELİ ÇALIŞMA YOKTUR‼
 
EN İYİ DİYET UYGULANABİLİR VE SAĞLIĞI ÖN PLANDA TUTAN DİYETTİR.

Bu makale 29 Temmuz 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dyt. Gonca Yaşar

Dyt. Gonca YAŞAR, 1975 yılında Antalya'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü 1995 yılında bölüm 3.cüsü olarak İhsan Doğramacı Üstün Başarı Ödülü ve Öğrenci Bilim Teşvik Ödülü almıştır. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İktisadi İdari Programlar Halkla İlişkiler bölümünü 2005 yılında bitirmiştir. Şu an Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Ana Bilim Dalı Fitoterapi alanında yüksek lisansına devam etmektedir. 2008 Yılında Karbonhidrat Sayımı ve İnsülin Pompası Uygulama Eğitimi, 2010 yılında Bebek ve Çocuk Beslenmesi Eğitimi, 2012 yılında Spor Dişyetisyenliği Eğitimi, 2014 yılında Bariyatrik Cerrahi Diyetisyenliği Eğitimi gibi bir çok mesleki gelişim eğitimini başarıyla tamamlamış olan Dyt. Gonca YAŞAR, çalışmalarına Antalya'da bulunan özel muaye ...

Etiketler
gaps
Uzm. Dyt. Gonca Yaşar
Uzm. Dyt. Gonca Yaşar
Antalya - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube