Neden çocuklara oyun terapisi?

Neden çocuklara oyun terapisi?

Çocuklar oynamayı severler. Çocuklar duygularını büyükler gibi anlamlandıramadıkları gibi, duyguları hakkında büyükler gibi de konuşamazlar. Bu yüzden büyüklerle yapılan terapi şekli çocuklara uymaz. Oyun çocuklar için terapi anlamında kullanıldığında çocuk yaşadıklarını ve duygularını ifade etme ortamı bulur. Çocuklar oyun sırasında yaşadıklarının bir parçası olarak davranışlarını etkileyen kızgınlıklarını, korkularını, üzüntülerini, hayal kırıklıklarını yeniden yaratırlar. Oyun terapisinin avantajı, çocukların gelişimlerine uygun terapisel oyunu oluşturabilmelerindendir. Terapist ile çocuğun kurduğu terapisel ilişki ise, çocukların yaşadıkları stresli yoğun duygusal tecrübeyi yansıtan oyunu yarattıklarında kendilerini güvenli hissetmelerini sağlayan olan en önemli unsurdur.

Oyun terapisinde ne olur?

Oyun terapisi yardımıyla çocuklar içsel dünyalarında mücadele ettikleri duygusal olaylarını bir araya toplayan oyun yaratabilirler. Bu tecrübeleri genelde çocuk sözel olarak dışa vuramaz. Çocuk yaratacağı oyuna uygun duygusal sorunlarını yansıtan oyuncakları seçer ve oyununu yaratır. Bu ifade ile başlayan oyun, oyun ilerledikçe gelişir ve sorunla ilgili anlama ve rahatlık sağlayana kadar devam eder.

Oyun terapisi çocuğa nasıl yardımcı olur?

Oyun terapisi sürecinde çocuk olaylarla ilgili bakış açılarını, davranışlarını değiştirebilir ve başkaları ile ilişkilerinden haz alır hale gelir. Çocuk oyun sırasında hayal kırıklıkları yaşadıkları olayları yeniden yaratmakla oyun sırasında bu tecrübeleri değiştirme fırsatı bulur ve böylece hem oyun tecrübeleri hem de hayattaki ilişki alışverişlerinden zevk alır hale gelebilir.

Oyun terapisinin süreci nedir?

Oyun terapisinin süreci çocuğun geçmiş ve bugünde yaşadıkları olaylara yönelik çok çeşitli faktörlere bağlıdır. İki en önemli faktör, çocuğun gelişim olarak hangi gelişim çağında olduğu ve herhangi bir travma olduysa bu travmanın olduğu yaştır. Genellikle yaşanan olaydan sonra ne kadar çabuk terapiye gelinirse terapi süresi de o kadar kısa olur.

Oyun terapisi çocuğun evde oynadığı oyundan farklımıdır?

Evde ya da terapi de oyunun esas fonksiyonu aynı kalır. Çocuklar için oyun, bir anlamda yaşadığı dünyayı, insan ilişkilerini prova ettikleri doğal bir iletişim yoludur. Oyunun üç fonksiyonu vardır: İlk ikisi kavramsal ve fiziksel gelişim, diğeri ise duygusal dışavurum. Eğitimli bir oyun terapisti ile oyun duygusal amaca hizmet eder. Bu da çocuğun sağlığındaki dengede önemli rol oynar.

Anne babalar oyun terapisine katılabilir mi?

Oyun terapisinde ailenin katkısı en önemli unsurdur. Aile ile oyun terapisti arasındaki görüşme düzenli bir şekilde devam eder. Terapist uygun görürse kimi zaman aileyi de oyuna davet eder. Ayrıca terapist, ailelere çocuklarının terapi sırasındaki iyileşme süreçlerine yardımcı olacak ve terapi odası dışında uygulayabilecekleri tavsiyelerde bulunur.

Oyun terapisinin yardımcı olacağı psikolojik problemlerden bazıları neler olabilir? 

PTSD (Post Travmatic Stress Disorder): Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Anxiety: Anksiyete/Endişe

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite (aşırı hareketlilik) bozukluğu    

Impulsiveness: Impulsivite/dürtüsellik      

Okuma bozuklukları        

Sosyal içe kapanıklılığı        

Güven eksikliği/depresyon        

Sebebi anlaşılamayan baş ve karin ağrıları       

Boşanma sonrası adaptasyon sorunları

Bağlanma ve bağımlılık        

Kardeş Kıskançlığı        

Konuşma Bozuklukları        

Altını Islatma-Dışkı Kaçırma        

Beslenme ve Uyku Bozuklukları        

Tuvalet Eğitimi       

Parmak Emme       

Tırnak Yeme      

Cinsel Gelişim       

Okul Fobisi       

Ölüm ve çocuk       

Yaratıcılık- Girişimcilik- Merak        

Çocuklarda Bilişsel Gelişim       

Çalma ve yalan söyleme

Bu makale 10 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Psk. Nil Bireyşoğlu ÖZEN, 1982 yılında Hatay/Antakya'da doğmuştur. Ankara Üniversitesi Psikoloji Bölümünde lisans eğitimini tamamlamış ayrıca Yakın Doğu Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek lisans programını Yüksek Onur Öğrencisi olarak tamamlamıştır.  Mezun olduğu 2005 yılından itibaren çeşitli kuruluşlarda danışan kabulü yapmış, 2008 yılından bu yana Antakya Terapi  Merkezi''nde çalışmalarını sürdürmektedir.  Mesleki gelişimi açısından bir çok eğitim ve kurs programını başarıyla tamamlamış olan Uzm. Psk. Nil Bireyşoğlu Özen, Ankara Kavaklıdere Umut Hastanesi, Ankara Örstaş (Beyaz) Özel Eğitim Merkezi, Hatay Antakya Alg Psikoteknik Merkezi, Antalya Terapi Psk. Değ. ve Dşm. Merkezi, Hatay Altınkaya Özel Eğitim Merkezi, Hatay Antakya Erencan Özel Eğitim Okulun'da bir çok danışan ile alakadar olmuştur. Uzm. Psk. Nil Bireyşoğlu ...

Etiketler
Oyun terapisi
Uzm. Psk. Nil Bireyşoğlu Özen
Uzm. Psk. Nil Bireyşoğlu Özen
Hatay - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube