Ne zaman erken ergenlik tedavisi başlanmalıdır?

Ne zaman erken ergenlik tedavisi başlanmalıdır?

Erken ergenlik, kızlarda 8 ve erkeklerde 9 yaşından önce ergenliğin başlaması olarak tanımlanır.

Yüzyılın eğilimi olarak ergenliğin başlaması daha küçük yaşlarda olmaktadır.  Özellikle küçük yaşta başlayan ve hızlı ilerleyen ergenlikler tedavi edilmelidir.

Erken ergenliği olan çocuklarda tedaviye başlama kararı, çocuğun yaşına, ergenliğin ilerleme hızına, boy ve kemik yaşına bağlıdır.

Özellikle küçük yaşta başlayan ve hızlı ilerleyen erken ergenliklerde, Erken Ergenlik Tedavisi daha etkilidir ve tedavinin başarı oranı yüksektir. Bunun aksine çok yavaş ilerleyen ergenliği olan çocuklarda veya normal ergenlik yaşına yakın yaşlarda ergenliği başlayan çocuklarda, Erken Ergenlik tedavisinin yararı azdır.

Örneğin 6 yaşından önce erken ergenliği başlayan kızlarda, tedavi ile erişkin boyu ortalama 9-10 cm artmaktadır. Diğer taraftan 6-8 yaşları arasında tedaviye başlanan kızlarda, erişkin boy kazancı ortalama 4-7 cm olmaktadır. Tedavi başlangıcında kemik yaşı ne kadar ileri ise, erişkin boy kazancı maalesef o derece düşüktür.

Bu nedenlerden dolayı ergenliği başlayan çocuklar, en kısa zamanda kontrol edilmeli ve tedavi başlanmalıdır.

Bu makale 13 Nisan 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

    1972 yılında Elazığ’da dünyaya geldim.İlkokul,ortaokul ve liseyi Türkiye’nin küçük ve şirin bir şehri olan Elazığ’da bitirdim.     1989 yılında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi’ne derece ile girerek 1995 yılında “Tıp Doktoru” ünvanını alıp,severek ve isteyerek seçtiğim mesleğime ilk adımımı attım.İlk görevimi 1997-1998 yılında 10. Zırhlı Tugay Baştabibi olarak Kırklareli Babaeski ‘de yaptım.      1998-2002 yılları arasında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları A.D ‘da eğitimimi tamamlayarak 2002 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı oldum. Bu branşı seçmemdeki en büyük sebep; çocukları çok sevmem ve onların acı çekmelerine dayanamamdır.En büyük amacım ise,onların ifade edemedikleri sıkıntıları anlayıp,sağlıklı olarak yeniden hayata adapte olmalarını sağlamaktır.     2002-2004 yılları arasında Ardahan A ...

Etiketler
Ergenlikte
Doç. Dr. Ediz Yeşilkaya
Doç. Dr. Ediz Yeşilkaya
Ankara - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube