Multipl sklerozda gebelik ve postpartum dönem

Multipl sklerozda gebelik ve postpartum dönem

Amaç: Multipl skleroz (MS) merkezi sinir sisteminin kronik ve immun aracılı demiyelinizan bir hastalığıdır. Hastalık özellikle doğurganlık çağındaki kadınları etkiler. Biz bu yazımızda kendi kliniğimizde takipli MS hastalarının gebelik ve postpartum dönemdeki ataklarını inceledik.

Metod: İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Nöroloji Anabilim dalı MS polikliniğinde takipli ve hastalığın herhangi bir evresinde gebelik yaşamış MS hastalarının dosyaları retrospektif olarak incelendi. Bulgular: 110 kadın hastanın dosya incelemesi yapıldı. 25 hastanın MS tanısı almadan kısa süre önce ya da MS tanısı aldıktan sonra gebe kaldığı saptandı. 25 hastanın 17’si MS tanısından önce (tanı öncesi grup), 8’i ise MS tanısı (tanı sonrası grup) konulduktan sonra gebe kalmıştı. Gebelikte relaps oranı oldukça düşük (% 4) olarak saptandı. Yeni doğanlarda herhangi bir komplikasyon izlenmedi. 

İleri okuma için: https://scholar.google.com.tr/citations?view_op=view_citation&hl=tr&user=0pbHi-MAAAAJ&citation_for_view=0pbHi-MAAAAJ:2osOgNQ5qMEC

Bu makale 30 Kasım 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Etiketler
Multiplskleroz
Uzm. Dr. Sinan Gönüllü
Uzm. Dr. Sinan Gönüllü
Bursa - Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)
Facebook Twitter Instagram Youtube