Monotonlaşan evlilikler için kurtarma planı

Evlilik ile beraber kurulan aile de canlı bir organizma gibidir. Bu nedenle zaman içerisinde evliliklerin de yıpranması, yorgun düşmesi, yara alması, onarılmaya ihtiyaç duyması ve yeni ihtiyaçlarının oluşması çok normaldir. Tüm bunlar monotonluğu da beraberinde getirebilir.

Monotonlaşan evlilikler için kurtarma planı

Evlilik ile beraber kurulan aile de canlı bir organizma gibidir. Bu nedenle zaman içerisinde evliliklerin de yıpranması, yorgun düşmesi, yara alması, onarılmaya ihtiyaç duyması ve yeni ihtiyaçlarının oluşması çok normaldir. Tüm bunlar monotonluğu da beraberinde getirebilir.

Belirli bir süre sonra ilişkilerde monotonluk yaşanabilir ve bu doğaldır. Her ilişki zaman zaman monotonlaşabilir ancak her ilişki bunu bir kader gibi yaşamaz.

Öncelikle bu durum fark edilmeli ve ilişkiyi bu monotonluktan kurtarmak için eşler üzerlerine düşen sorumluluğu kabul etmelidir. İlişkiyi yaşayan her iki birey de sorumluluktan kendi payına düşeni eksiksiz bir şekilde almalıdır.

Karşı tarafa bu durumdan rahatsızlık duyduğunu dile getiren bir konuşma yapmak sağlıklı bir ilk adım olabilir. Burda hangi tarafın bu konuşmayı başlatacağı önemli değildir. Hangi taraf bu monotonluğu hissetmeye başladıysa hemen ilişkinin ya da evliliğin gündemine getirilmelidir. Önemli olan zamanında müdahale etmektir.

Uzun zamandır birlikte yapılmayan ve ortak keyif alınan bir aktivite tekrar günlük yaşama dahil edilmelidir. Örneğin karaoke yaparak şarkı söylemek gibi.

Cinsel yaşamı daha keyifli hale getirmek ve bu alandaki mutluluğun eşler arasındaki iletişime de olumlu bir katkı sağlaması için özel geceler yapılmalıdır. Eşlerin cinselliklerini yaşamak için birbirlerine özel geceler düzenlemesi evliliklerindeki monotonluğu kaldıracak ve evliliği yeniden canlandıracaktır. Bu gecenin özel olması için her iki tarafı da mutlu edecek ve ilk defa denenecek bir ‘şey' in olması önemlidir. Bu şekilde eşler arasında gerçekleşecek bir randevulaşma kadın ve erkeği birbirine bağlayacaktır.

Bol bol duygusal ve tensel temas kurulmalıdır. Her ilişki biriciktir. Bu nedenle herkes eşine temas etmenin, onu mutlu etmenin ve onunla birlikte mutlu olmanın yolunu ancak kendisi deneyimleyerek bulabilir. Partneriyle konuşarak bulabilir.

Monotonlaşan evliliklerde nasıl davranılacağı bilinmiyorsa  evlilikte keyifsiz bir sürece girilmeden ya da evlilik zarar görmeden bir uzmana başvurulmalıdır.

Bahsettiğim noktalarda size daha ayrıntılı yardımcı olabilmem ve sizin evliliğinize özel olarak planlayacağım müdahale yöntemleriyle ilişkinizi daha kaliteli daha canlı bir şekilde yaşayabilmeniz için benimle iletişim kurabilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

 

 

 

Bu makale 13 Eylül 2023 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Aile Danışmanı Aysun Polat

Aile danışmanı Aysun Polat lisans eğitimlerini Ankara Üniversitesi Antropoloji ve Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümlerinde tamamladı. Ankara Üniversitesinde okurken aynı üniversitenin psikoloji bölümünden ve  tıp fakültesinden de dersler alarak kendisini insana dair farklı alanlarda geliştirme fırsatı buldu. Lisans eğitimleri sırasında çok sayıda akademik çalışmada aktif rol aldı. Bazıları şu şekildedir. Ankara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli bir psikoloğun, master tezi araştırmasının görüşmelerine örneklem grubu içinde katıldı. Ankara Üniversitesinde yürütülen cinsellik konulu doktora tezi için yapılan araştırmada saha asistanlığı yaptı. Newcastle Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi iş birliğiyle yürütülen gecekondu bölgelerindeki pilot araştırmada saha asistanlığı yaptı. Ankara Üniversitesinde yürütülen Türkiye’ ...

Etiketler
Evlilik terapisi
Aile Danışmanı Aysun Polat
Aile Danışmanı Aysun Polat
Ankara - Aile Danışmanı
Facebook Twitter Instagram Youtube